Temperatura to jeden z czynników, które znacznie wpływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Ma ona również bezpośrednie przełożenie na efektywność naszej pracy, a więc i jej wyniki. Od wielu lat przeprowadza się setki badań, które pozwalają lepiej zrozumieć zależność między temperaturą a różnymi aspektami funkcjonowania naszego organizmu. Dowodzą one, że wpływ temperatury na ludzkie zdrowie jest większy, niż dotychczas sądzono. Oto, co warto wiedzieć.

Spośród wszystkich warunków mieszkaniowych, mających wpływ na ludzkie zdrowie do najważniejszych zalicza się jakość powietrza, temperaturę i wilgotność. Oznacza to, że poprawa warunków mieszkalnych, w tym centralnego ogrzewania i izolacji cieplnej jest opłacalna pod każdym możliwym względem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Co więcej, udowodniono, że systemy sterowania ogrzewaniem przynoszą osobom będącym w złym stanie zdrowia wiele korzyści. Komfortowa temperatura jest też istotna dla naszej psychiki, ponieważ przynosi poprawę relacji międzyludzkich, zwiększa efektywność pracy i wpływa na lepszą koncentrację w szkole.

Jakość naszego snu
Problemy z zasypianiem, wielokrotne przebudzanie się w nocy i zmęczenie w ciągu dnia mogą być wynikiem niewłaściwej temperatury w sypialni. Eksperci wskazują, że temperatura, jaka panuje w miejscu, w którym śpimy, istotnie wpływa na to, jak długo śpimy oraz to, czy nasz sen będzie komfortowy. Otóż kiedy jest nam zimno lub zbyt gorąco, to ciało dąży do tego, aby uzyskać stabilizację, co kosztuje nas sporo energii. Ponadto komfort w sypialni wpływa na jakość snu fazy REM. Jeśli w naszej sypialni będzie wyjątkowo gorąco lub bardzo zimno to najprawdopodobniej się obudzimy. To wszystko oznacza, że niesprzyjająca odpoczynkowi temperatura sprawia, że nasz organizm wykorzystuje więcej energii, aby się do niej dostosować, a to powoduje, że sen staje się męczący.

Wydajność pracy
Temperatura jest również istotnym czynnikiem wpływającym na wydajność pracy. Ma to związek z faktem, że w niskich temperaturach ludzie czują się nieswojo, wzrasta ciśnienie krwi, ponieważ organizm chroni się przed zimnem. Zużywa więc znacznie większą ilości energii, aby się dobrze rozgrzać, a mniej energii przeznacza na koncentrację i kreatywność.

Idealna temperatura
Ludzie najlepiej się czują dobrze, gdy warunki środowiskowe pozwalają ich organizmom utrzymać normalną temperaturę ok 37°C, co sprawia, że zachodzi mało mechanizmów kompensacyjnych takich jak przyspieszenie krążenia krwi czy pocenie. Ustalenie jednak wzorcowej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dla każdego człowieka jest trudne, ponieważ odczuwalne ciepło jest wartością względną. Wpływ na to mają takie zmienne jak pora dnia, przeznaczenie pomieszczenia, poziom aktywności, a nawet płeć. Każdy z nas jest inny, więc potrzebuje odpowiednich urządzeń do regulacji temperatury, które zagwarantują odpowiednie dopasowanie do potrzeb użytkownika. Na szczęście kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach można uzyskać dzięki sterownikom grzejnikowym lub regulatorom pokojowym. Tego rodzaju systemy sterowania ogrzewaniem umożliwiają zmiany parametrów w zależności od pory dnia, aktywności domowników czy przeznaczenia pokoju.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031