Czujnik temperatury, dymu, ognia czy innych niebezpieczeństw powinny być podstawowymi elementami wyposażenia każdego sterownika. Ich głównym zadaniem jest pomiar oraz przekazywanie informacji na temat wysokości temperatury w instalacji lub urządzeniu. Informacja ta jest następnie wykorzystywana przez sterownik na potrzeby zarządzania urządzeniem.

Optymalizując działanie systemu ogrzewania, czy zabezpieczając swój dom warto zwrócić uwagę nie tylko na wybór odpowiednich sterowników. Okazuje się bowiem, że równie istotne są dodatkowe elementy, które umożliwiają jak najlepszą eksploatację różnego rodzaju instalacji i systemów. Oto charakterystyka kilku użytecznych czujników.

Czujniki temperatury zewnętrznej
W tej kategorii znajdziemy wiele różnych modeli. Czujniki temperatury zewnętrznej ST-291 pokazuje jaka jest aktualnie temperatura na zewnątrz, wyświetlając ją na sterowniku. Czujnik ten dedykowany jest do sterowników: ST-290 v2, ST-290 v4, ST-292 v2 oraz ST-292 v4. Z kolei czujnik temperatury zewnętrze firmy Viessmann z przewodem przyłączeniowym stanowi wyposażenie dodatkowe do kotła Vitodens 100-W lub kotła Vitodens 111-W.

Czujnik CO
Czujnik ten służy do awaryjnego wyłączania kotła grzewczego w przypadku ulatniania się tlenku węgla. Urządzenie wyposażono w dwie diody zieloną, która świeci podczas poprawnej eksploatacji i czerwona, jeżeli stężenie CO przekroczy zadaną wartość graniczną. Skutkuje to wyłączeniem palnika kotła grzewczego. Jeśli stężenie CO spadnie poniżej zadanej wartości granicznej, przekaźnik ponownie rozłącza styk sterujący, palnik zostaje uruchomiony i zaczyna ponownie pracować.

Czujnik otwarcia okna
Głównym zadaniem czujnika otwarcia okna C-2 firmy Tech jest oszczędność na opale. Czujnik współpracuje z odpowiednimi urządzeniami typu bezprzewodowa listwa L-8,Wifi 8s,St-8s,St-8s wifi itd. W sytuacji, gdy zostanie otwarte okno, czujnik ma za zadanie wysłać komunikat o jego otwarciu do głównego urządzenia. Wówczas, sterownik główny po ustalonym czasie reakcji powinien wyłączyć ogrzewanie w danej strefie.

Czujnik spalin
Czujniki spalin, jak model De Dietrich FM 47, pozwalają odczytać na wyświetlaczu konsoli sterowniczej temperaturę spalin i dzięki temu nadzorować czystość powierzchni wymiany korpusu kotła. Z kolei w instalacji kaskadowej istnieje możliwość podłączenia czujnika spalin dla każdego kotła.

Czujnik pokojowy
Tego rodzaju urządzenia, jak bezprzewodowy czujnik pokojowy C-6r dedykowany do listwy L-6, kontrolują temperaturę zadaną. Temperaturę zadaną ustawia się na listwie L-6 lub na panelu kontrolnym M-6. Należy pamiętać o tym, aby czujnik C-6r zamontować w pomieszczeniu z podłogówka na odpowiedniej wysokości. Czujnik ten komunikuje się z listwą bezprzewodowo, a więc nie trzeba prowadzić kabla z listwy do czujnika.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031