Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne to dwa systemy, umożliwiające pozyskanie i przetworzenie energii słonecznej. Choć obydwa rozwiązania znacznie różnią się między sobą budową, to działaniem oraz rodzajem pozyskiwanej energii są na tyle podobne, że często bywają mylone. Wyjaśniamy najistotniejsze różnice pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi.

Kolektory słoneczne różnią się od paneli fotowoltaicznych przede wszystkim rodzajem energii, która jest uzyskiwana w wyniku pracy obu systemów. Panele fotowoltaiczne służą do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, a pozyskana tak energia ma wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się ją do oświetlenia budynku, zasilenia urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych. Z kolei kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Oznacza to, że kolektory mogą podgrzewać wodę użytkową, wspomagać pracę centralnego ogrzewania bądź służyć podgrzewaniu wody w basenie. Oczywiście pozyskaną dzięki modułom fotowoltaicznym energię elektryczną także wykorzystuje się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieopłacalne rozwiązanie.

Jak to działa?
Rozwiązania te różnią się między sobą przede wszystkim zasadą działania, co wynika ona z różnic w budowie systemów oraz rodzaju pozyskiwanej energii. Panele fotowoltaiczne wykorzystują efekt fotowoltaiczny, polegający na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego. Oznacza to, że znajdujące się w panelach ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały pod wpływem promieniowania słonecznego. Po przetworzeniu prądu w urządzeniu zwanym falownikiem bądź inwerterem pozyskana energia jest gotowa zasilić domowe odbiorniki prądu przemiennego.

Jak wyglądają koszty?
Montaż kolektorów słonecznych, jak również paneli fotowoltaicznych to inwestycja, której koszt zwraca się zazwyczaj dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach. Oczywiście całkowity koszt inwestycji zależeć będzie od wielkości systemu, potrzeb domowników, miejsca montażu oraz rodzaju systemu. W ogólnym rozrachunku kolektory słoneczne są tańsze od paneli fotowoltaicznych. Wiąże się to z tym, że kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego wyłącznie w celu ogrzania ciepłej wody użytkowej, a panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Eksperci szacują jednak, że wkrótce systemy fotowoltaiczne zaczną konkurować ceną z kolektorami próżniowymi. Pamiętajmy, że do kosztów inwestycji należy również doliczyć koszty eksploatacji, coroczne opłaty związane z konserwacją i przeglądami instalacji.

Dla kogo?
Obydwa systemy to rozwiązania energooszczędne, ale opłacalność inwestycji każdego z nich warto rozpatrywać w kontekście ich wykorzystania. Wybór kolektorów słonecznych jest oczywisty, jeśli zależy nam na uzyskaniu ciepłej wody użytkowej. Włączenie do instalacji grzewczej kolektorów słonecznych jest też niezłym rozwiązaniem dla tych, którzy posiadają kotły na paliwo stałe.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031