Pogoda zawsze była ogromnym wyzwaniem dla prawie wszystkich właścicieli budynków oraz ich zarządców. Ekstremalne warunki pogodowe, a przede wszystkim zjawiska takie, jak gwałtowne burze czy zamiecie śnieżne powodują przerwy w zasilaniu, niedobory zasilania i awarie urządzeń. Rutynowe zdarzenia pogodowe np. długotrwałe opady deszczu czy wyjątkowo duża liczba mroźnych dni może znacznie wpłynąć na roczny rachunek ekonomiczny. Właśnie z tego powodu w inteligentnych budynkach przyszłości pojawiają się nowoczesne systemy pogodowe.

Jakie funkcje posiadają systemy pogodowe?
Zadaniem systemów pogodowych jest określenie warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz dostosowanie do nich działania innych podsystemów np. ogrzewania czy wentylacji. Nowoczesne systemy pogodowe dają nam mnóstwo możliwości zarządzania budynkiem w oparciu o parametry pogodowe. Pomiar temperatury na zewnątrz pozwala określić optymalną temperaturę w środku pomieszczeń, dzięki czemu unikamy przegrzewania lub niedogrzania pomieszczeń. Systemy umożliwiają automatyczną regulację pracy grzejników oraz wentylacji. Wystarczy je odpowiednio skonfigurować. Inną, ciekawą funkcją systemów pogodowych jest określenie poziomu natężenia oświetlenia i odpowiednie sterowanie oświetleniem wewnętrznym czy roletami. Zapadając w poobiednią drzemkę nie musimy już zaciemniać wcześniej pomieszczenia. Wprowadzamy odpowiednie parametry w panelu sterującym, a system sam „decyduje” czy oświetlenie dzienne nie jest zbyt jasne i „podejmuje” właściwe kroki. To ogromna wygoda dla domowników i wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie.

Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach zależy nie tylko od jego temperatury, ale również poziomu wilgotności. Zalecenia mówią o wilgotności na poziomie 50 % – taka jest optymalna. Systemy pogodowe pozwalają nam zadbać o to, aby powietrze w naszych domach nie było zbyt wilgotne. Staje się, bowiem wtedy doskonałym środowiskiem do rozwoju pleśni i bakterii, zwłaszcza w połączeniu z wysoką temperaturą. Dzięki odpowiedniemu systemowi powietrze nie będzie również zbytnio wysuszone. To także niekorzystne dla naszego zdrowia. Gdy oddychamy suchym powietrzem nasze drogi oddechowe bardzo cierpią. Efektem są różnego rodzaju choroby i infekcje.

Nowoczesne systemy pogodowe sprawdzą również stan powietrza za oknem. W dzisiejszych czasach, gdy smog powoli nas zabija to niezwykle ważne. Dla przykładu, możemy ustawić automatyczne zamykanie okien, w momencie, gdy stężenie szkodliwych substancji w powietrzu przekracza normy.
 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031