Inteligentne budynki stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Wyposażane są w rozmaite systemy i urządzenia pozwalające na sprawne zarządzanie i skuteczną ochronę. Jedną z kluczowych kwestii jest zabezpieczenie obiektów budowlanych przed bardzo negatywnymi skutkami pożarów. Systemy przeciwpożarowe przeszły ogromną metamorfozę. Nie są to już wyłącznie bardzo głośne alarmy sygnalizujące pojawienie się ognia.

Wczesne wykrywanie i inteligentna technologia
Podstawową rolą systemów przeciwpożarowych jest wczesne wykrycie pożaru i umożliwienie szybkiej reakcji. Nowoczesne systemy sygnalizacji pożaru są uważane za systemy „inteligentne”. Odpowiednio zaprojektowane systemy sygnalizacji pożaru mogą także ograniczyć fałszywe alarmy. Szereg urządzeń wczesnego wykrywania dostępnych obecnie na rynku może bardzo dokładnie identyfikować dym i ogień, więc dotychczasowi winowajcy fałszywych alarmów tacy, jak brud czy para, nie sprawiają problemów. Ponadto alerty serwisowe inteligentnego systemu oszczędzają koszty konserwacji, wskazując, które czujki dymu mogły się zabrudzić i wymagają wyczyszczenia. Technologia wczesnego wykrywania zapewnia najwcześniejszą możliwą detekcję pożaru i jego źródła, co z kolei pozwala na natychmiastowe powiadamianie straży pożarnej i uratowanie budynku i mienia przed całkowitym zniszczeniem.

Jak to działa?
Gdy rzeczywiste zdarzenie uruchamia alarm, za pośrednictwem panelu sterowania alarmem przeciwpożarowym wysyłane jest powiadomienie do straży pożarnej i osób przebywających w budynku. Dźwiękowa sygnalizacja pożaru powinna być zaprojektowana tak, aby zapewnić wszystkim osobom wewnątrz budynku, bez względu na pomieszczenie, w którym się znajdują, otrzymanie odpowiedniego komunikatu (zarówno dźwiękowego, jak i wizualnego) zalecającego bezzwłoczne opuszczenie budynku.

Fałszywe alarmy
Systemy sygnalizacji pożarowej stają się obciążeniem i problemem bezpieczeństwa, gdy z jakichś powodów występują fałszywe alarmy. Powodują one, że kolejne sygnały o pojawieniu się w budynku ognia czy dymu traktowane są przez mieszkańców lekceważąco. Im dłużej przebywają oni na miejscu, wierząc, że to kolejny fałszywy alarm, tym większe ryzyko, że zostaną poszkodowani, jeśli dojdzie do faktycznego pożaru. Zasięg ognia może podwajać się nawet, co trzydzieści sekund. Czas reakcji odgrywa, zatem kluczową rolę, jeśli chodzi o kwestie zdrowia i życia domowników. Warto wspomnieć, że fałszywe alarmy mogą być nie tylko niebezpieczne dla mieszkańców w przypadku rzeczywistego pożaru, ale są również bardzo kosztowne dla właścicieli budynków.
 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031