Coraz częściej automatyka budynkowa obejmuje systemy pozwalające na mierzenie niektórych parametrów powietrza. Umożliwiają one nie tylko bieżący pomiar i kontrolę temperatury oraz wilgotności powietrza, ale również dostarczają innych informacji na temat jakości powietrza w pomieszczeniu, chociażby przez określenie poziomu stężenia tlenku węgla. Regularny monitoring tych wartości i rejestracja danych pomiarowych zapewnia domownikom optymalne warunki i komfort.

Rejestratory temperatury
Te praktyczne przyrządy służą do monitorowania parametrów temperatury. Temperatura jest jednym z kluczowych czynników decydujących o komforcie pomieszczeń mieszkalnych. Jej regulacja jest ważna nie tylko miesiącach zimowych, kiedy nasze budynki są dogrzewane, ale również w miesiącach letnich, kiedy pomieszczenia powinny być odpowiednio wentylowane i klimatyzowane. Automatyczne systemy zdecydowanie ułatwiają właściwe wyregulowanie temperatury i dostosowanie jej do warunków pogodowych panujących na zewnątrz oraz potrzeb domowników. Pozwalają także zmniejszyć koszty utrzymania budynku. Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie rejestratorów temperatury w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu możemy stworzyć w całym budynku nie jedną, a kilka stref ogrzewania. Innej temperatury potrzebujemy przecież w sypialniach, innej w łazience, a jeszcze innej w salonie czy pokoju dziecięcym. Automatyczne sterowanie temperaturą za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego jest bardzo funkcjonalnym i wygodnym rozwiązaniem, które zdecydowanie upraszcza nasze życie.

Pomiar wilgotności powietrza
O jakości powietrza w pomieszczeniach decyduje nie tylko temperatura, ale również wilgotność. Z punktu widzenia naszego zdrowia równie niekorzystne są pomieszczenia nadmiernie wilgotne, jak i zbyt przesuszone powietrze. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie na bieżąco poziomu wilgotności powietrza. Optymalna jest dla nas wilgotność na poziomie 50 % i do tego ideału powinniśmy dążyć.

Stężenie tlenku węgla i kontrola jakości powietrza
W pomieszczeniach, w których wykorzystywane są urządzenia wytwarzające spaliny, niezbędne jest również monitorowanie stężenia tlenku węgla. Chyba wszyscy zdają sobie dziś sprawę z tego, jak niebezpieczny jest dla nas ten produkt uboczny spalania. Zatrucia tlenkiem węgla bardzo często prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nierzadko stają się także przyczyną utraty życia. Czujniki czadu minimalizują ryzyko, ostrzegając nas zawczasu o pojawieniu się tlenku węgla w powietrzu.
 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031