Coraz więcej osób inwestuje w systemy sterowania wentylacją i klimatyzacją, nie tylko w firmach i większych obiektach, ale również w domach. Jest to z pewnością opłacalna inwestycja. Trudno nie dostrzegać największej zalety regulowanej automatycznie instalacji, czyli idealnego dopasowania do bieżących potrzeb domowników i warunków panujących w pomieszczeniach. Istnieje jeszcze jeden plus automatycznych rozwiązań. To optymalizacja kosztów, a więc oszczędności w budżecie domowym. Producenci szeroko rozumianej automatyki budynkowej oferują nam obecnie rozmaite metody sterowania instalacjami.

Sterowanie na podstawie stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu
To bardzo popularny system sterowania wentylacją i klimatyzacją, w którym ilość świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczenia zależy od stężenia dwutlenku węgla oraz tlenku węgla. Oczywiście, na ilość dwutlenku węgla we wnętrzu wpływa liczba przebywających w nim osób. Dwutlenek węgla jest efektem naszego oddychania, więc im więcej domowników w danym pokoju, tym większe stężenie CO2. Specjalne regulatory na podstawie stężenia dwutlenku węgla decydują o szerszym lub węższym otworzeniu przepustnicy regulacyjnej. Dzięki temu do pomieszczenia może dostawać się mniej lub więcej świeżego powietrza. Świeże powietrze łącząc się z zanieczyszczonym wpływa na spadek stężenia CO2, a wówczas przepustnica przymyka się. Na dosyć podobnych zasadach odbywa się sterowanie według stężenia zanieczyszczeń.

Sterowanie wentylacją i klimatyzacją , a wilgotność powietrza
Powietrze o określonej temperaturze mieści w sobie mniejszą lub większą ilość pary wodnej. Wyższa temperatura powietrza oznacza większą ilość pary wodnej. Regulując w odpowiedni sposób ogrzewanie lub ochładzanie pomieszczenia możemy, zatem decydować o wilgotności powietrza, która wpływa na nasze samopoczucie i poziom komfortu. W okresie letnim, kiedy temperatury są wysokie może nam dokuczać duża wilgotność powietrza, odpowiednio wyregulowana wentylacja i klimatyzacja może ochłodzić, a jednocześnie osuszyć powietrze. W zimie, ogrzewane powietrze staje się bardziej suche. Może podrażniać nasze drogi oddechowe. W tym czasie liczy się właściwe nawilżanie powietrza. Możemy wykorzystać centralne nawilżacze, które są częścią całego systemu wentylacji i klimatyzacji albo zastosować urządzenie klimatyzacyjne posiadające funkcję nawilżania. Producenci proponują nam także szereg nawilżaczy przenośnych. Oczywiście, to pierwsze rozwiązanie jest najbardziej funkcjonalne i wygodne.

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031