Jeszcze do niedawna zarządzanie domem obejmowało jedynie systemy bezpieczeństwa chroniące przed ogniem i intruzami. W dzisiejszych czasach, w celu oszczędzania energii i ułatwienia zarządzania, uwzględniono również automatykę budynkową i urządzenia pomiarowe. Rozszerzając swoje systemy bezpieczeństwa i automatyzacji w nowo budowanych obiektach mieszkalnych, inwestorzy coraz chętniej łączą je w jeden system zamiast budować dwa oddzielne systemy. W ten sposób szukają oszczędności i zwiększają funkcjonalność.

Oprogramowanie integracyjne
W przypadku systemów bezpieczeństwa i integracji automatyki najprostszym sposobem jest stworzenie odpowiedniego oprogramowania integracyjnego. Zapewnia elastyczność, łatwą konfigurację, a także umożliwia generowanie wizualizacji dla wszystkich systemów. Oprócz wspierania urządzeń różnych producentów, oprogramowanie powinno działać na wielu stacjach. System wielostanowiskowy oparty jest na bazie danych SQL, która umożliwia zbudowanie systemu informatycznego o strukturze klient-serwer. Serwer bazy danych jest bazą danych SQL, a klient jest oprogramowaniem integracyjnym. System wielostanowiskowy oparty na strukturze klient-serwer ułatwia proces konfiguracji.

Serwer integracyjny
Serwer integracyjny to jedna ze stacji roboczych z zainstalowanym oprogramowaniem integracyjnym. Ta stacja jest odpowiedzialna za komunikację z pozostałymi urządzeniami i przesyłanie danych do innych stacji roboczych. Serwer odbiera polecenia, takie jak aktywacja strefy alarmowej czy anulowanie alarmu od centrum. Zasadniczo serwer bazy danych SQL, serwer integracyjny i wizualizacja mogą znajdować się na jednym komputerze.

Wizualizacja oprogramowania integracyjnego
Wizualizacja oprogramowania integracyjnego oferuje możliwość prezentacji stanu urządzeń w postaci ikon graficznych umieszczonych na podkładzie graficznym, którym może być np. plan architektoniczny obiektu. Ikona zmienia się dynamicznie i przedstawia aktualny stan urządzenia. Wizualizacja obejmuje urządzenie, jego wejście i wyjście, a także elementy logiczne niezbędne do prawidłowego działania, takie jak grupy alarmowe. Zazwyczaj wizualizacja składa się z wielu planów, wyświetlanych zgodnie z potrzebami. Na każdym planie piętra znajdują się ikony detektorów, wyjść lub grup umieszczone zgodnie z ich rzeczywistą lokalizacją. Pozwala to precyzyjnie zlokalizować zagrożenie i monitorować je w przypadku rozprzestrzeniania się.

Oprócz prezentacji graficznej dostępne są również dzienniki zdarzeń informujące o wszystkich zdarzeniach występujących na miejscu. Ważne jest, aby zarejestrować czas wystąpienia zdarzenia, czas jego zalogowania, szczegółowy opis, który pozwala dokładnie zlokalizować urządzenie, a na końcu typ urządzenia. Dzienniki powinny oczywiście być aktualizowane automatycznie, bez udziału człowieka.
 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031