Inteligentne budynki szybko zyskują na popularności na całym świecie. Nie dzieje się tak bez powodu. Pomagają w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania, klimatyzacji, energii i innych elementów, jednocześnie wywierając pozytywny wpływ na środowisko. Automatyzacja w inteligentnych budynkach pomaga również zwiększyć naszą produktywność poprzez automatyczną regulację temperatury i poziomu światła dla maksymalnego komfortu. Istnieje wiele rozwiązań pozwalających na monitorowanie budynków.

Monitorowanie temperatury i wilgotności w inteligentnych budynkach
Jednym z podstawowych aspektów inteligentnych budynków jest możliwość dostosowania temperatury w oparciu o aktualne warunki otoczenia. Aby było to możliwe, temperatura budynku musi być ściśle monitorowana. Ograniczeniem w większości budynków jest to, że temperatury są monitorowane tylko w miejscu zainstalowania termostatu. Specjalne systemy zapewniają znacznie lepszy podgląd na temperatury w całym budynku, za sprawą rozmieszczenia czujników w różnych miejscach. Pomagają w zidentyfikowaniu nieefektywności i możliwych strat energii w poszczególnych obszarach budynku.

Innym aspektem monitorowania środowiska, który jest ściśle związany z temperaturą, jest wilgotność. Nadmierna wilgoć może być tak samo uciążliwa, jak zbyt gorąca lub zbyt zimna temperatura. Może również uszkodzić sprzęt elektroniczny, powodować korozję metalowych elementów wyposażenia wnętrza oraz problemy z rozwojem i namnażaniem się pleśni. Dlatego utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w całym budynku jest niezwykle istotna kwestią.

Automatyzacja po wykryciu alertów środowiskowych
Główną zaletą inteligentnych budynków jest ich zdolność do automatycznego dostosowywania i podejmowania działań korygujących po osiągnięciu określonych parametrów. Dla przykładu: woda wykrywana przez czujnik powodzi może spowodować włączenie pompy, a wykrycie dymu może automatycznie uruchomić wentylator wyciągowy lub wyłączyć odpowiedni sprzęt w celu zminimalizowania cyrkulacji w całym budynku. Możliwość podjęcia działań naprawczych i zapewnienia stałego monitoringu środowiska to cechy wyróżniające inteligentne budynki.

Inteligentne budynki przyciągają najemców dzięki niższym kosztom i zintegrowanej technologii. Pozwalają one również właścicielom budynków zmaksymalizować zwrot z inwestycji poprzez monitorowanie. W dowolnym momencie mogą oni upewnić się, że wszystkie systemy automatyki budynkowej działają z najwyższą wydajnością, a w razie potrzeby przeprowadzić stosowne modernizacje.
 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031