Sterowanie ogrzewaniem we wszystkich pomieszczeniach domu pomaga uzyskać lepszy komfort cieplny i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W kontroli systemu ogrzewania pomoże nam z pewnością termostat ścienny, zawory termostatyczne na każdym grzejniku do kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu oraz ustawienie termostatu na kotle kontrolujące temperaturę wody, która trafia do każdego grzejnika.

Podstawowe zasady kontroli systemu ogrzewania
Dobrą praktyką w nowych budynkach mieszkalnych jest posiadanie, co najmniej dwóch stref grzewczych. Każda strefa powinna mieć osobny timer i termostat ścienny. Na przykład możemy mieć sypialnie w oddzielnej strefie, a w zupełnie innej salon, który jest ogrzewany o zupełnie innych porach. Powinniśmy także posiadać termostatyczne zawory grzejnikowe na wszystkich grzejnikach, ale nie w tym samym obszarze, co termostat ścienny.

Pamiętajmy, że niektóre kotły potrzebują, co najmniej jednego grzejnika bez zaworu bezpieczeństwa lub obejścia w systemie, aby zapewnić minimalny przepływ wody przez kocioł. W niektórych kotłach obejście znajduje się w kotle, więc sprawdźmy, czy potrzebujemy dodatkowego obejścia. Jeśli mamy zasobnik ciepłej wody, to powinien on mieć zainstalowany termostat regulacyjny, aby wysyłać sygnał do kotła, kiedy woda jest wystarczająco ciepła.

Ile stref grzewczych powinno być ich w domu?
Strefy grzewcze umożliwiają ustawienie różnych schematów ogrzewania w różnych częściach domu. Każda strefa ma własny termostat ścienny i timer. Na przykład posiadając dwie strefy, jedną dla sypialni i jedną dla pokojów dziennych, możemy ogrzewać sypialnie wyłącznie przed snem, a pokoje dzienne rano i wcześniej wieczorem.

Czy termostat ścienny jest konieczny?
Jeśli nie mamy termostatu ściennego, musimy polegać na termostacie kotła, który mierzy temperaturę wody, powracającej z grzejników. Jeśli zamontowaliśmy termostatyczne zawory grzejnikowe i dostosowaliśmy je do swoich potrzeb, wtedy, gdy pomieszczenia są wystarczająco ciepłe, cyrkulująca woda omija grzejniki i wraca do kotła prawie tak gorąca, jak wówczas, gdy z niego wypływała. Jednak wciąż będzie tracić ciepło. Straty w obwodach rur między grzejnikami mogą być znaczne. Jeśli strata ciepła jest niewielka, kocioł wyłączy się. Jednak nawet wtedy będzie musiał okresowo wysyłać wodę do rur, aby sprawdzić, czy potrzebne jest ogrzewanie. Jeśli mamy termostat pokojowy, spowoduje to całkowite wyłączenie kotła i spore oszczędności. Jeśli nie posiadamy zaworów termostatycznych, a temperatura w pokojach jest zbyt wysoka w stosunku do naszych potrzeb, termostat pokojowy bardzo pomoże.
 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031