W sterowaniu oświetleniem sztucznym i światłem dziennym pomagają systemy, które dostosowują ilość naturalnego i sztucznego światła w pomieszczeniu, w oparciu o jego jasność, rozmiar, a czasami także inne czynniki. Dobre sterowanie ma kluczowe znaczenie w projektowaniu oświetlenia, które obejmuje zarówno światło dzienne, jak i sztuczne. Może poprawić komfort wizualny, jak i termiczny domowników, a jednocześnie znacznie zmniejszyć zużycie energii. Im mniej energii jest potrzebnej, aby uzyskać komfort, tym lepiej. Systemy sterowania oświetleniem są również oceniane pod kątem ich niezawodność i łatwość użycia.

Najprostsze sposoby sterowania oświetleniem
Najprostszym sposobem zmniejszenia ilości energii zużywanej przez systemy oświetleniowe jest wyłączenie światła, gdy nie jest one wymagane. Większość ludzi po prostu nie wyłącza światła, kiedy opuszcza dane pomieszczenie np. łazienkę. Możemy sobie tylko wyobrazić, ile energii elektrycznej pochłonie oświetlenie włączone w łazience przez całą noc. Jednym z rozwiązań tego problemu są czujniki obecności, które wyczuwają obecność ludzi w przestrzeni za pomocą podczerwieni lub ultradźwięków. Zastosowanie ich w miejscach, do których ludzie często wchodzą i wychodzą, takich jak toalety w prywatnych domach czy sale konferencyjne w przestrzeniach biurowych to bardzo dobry pomysł.

Czujnik obecności z ręcznym przełącznikiem sterowania
Sterowanie oświetleniem pozwala również przyciemniać światło sztuczne, gdy mamy dostęp do większej ilości światła dziennego. Takie systemy według badań mogą zaoszczędzić 20-60 % energii świetlnej. Ponieważ rozkład światła słonecznego w pomieszczeniu zmienia się w ciągu dnia, systemy te wymagają strategicznego rozmieszczenia czujników jasności w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że różne czujniki mogą uruchamiać różne strefy oświetlenia.

Pojedynce czujniki czy cały system?
Czujniki obecności i czujniki jasności mogą być pojedynczymi przełącznikami dla poszczególnych źródeł światła lub całym, zaawansowanym systemem sterowania oświetleniem. Najbardziej zoptymalizowane systemy łączą wiele czujników i procesor umożliwiający zarządzanie oświetleniem. Systemy te często mogą zaoszczędzić około 40 % całkowitej energii świetlnej, czasami nawet znacznie więcej.

Wykorzystanie światła dziennego
Światło dzienne może być bardzo cenne i zapewnić dobry komfort widzenia bez użycia prądu, ale czasami światło słoneczne jest zbyt jasne. Możemy odsuwać i zasuwać zasłony lub regulować żaluzje, aby dostroić poziom światła do naszej wygody. Jednak właściciele domów często pomijają to proste rozwiązania. Tymczasem, automatyczne rolety i żaluzje mogą być sterowane za pomocą timerów lub czujników jasności.
 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031