Większość z nas spędza nawet od kilku do kilkunastu godzin dziennie w zamkniętych pomieszczeniach, czy to w domu, pracy czy szkole. Warto zaznaczyć, że jakość powietrza, które wdychamy przebywając w tego rodzaju pomieszczeniach, wywiera bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Co dokładnie decyduje o jakości tego powietrza? Czy istnieje jakaś różnica pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza występującymi na zewnątrz a zanieczyszczeniami, które pojawiają się w pomieszczeniach? Jakimi sposobami można poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach?

Obecnie zdecydowana większość ludności przebywa częściej i dłużej w zamkniętych pomieszczeniach. Między innymi z tego powodu projektując budynki, nacisk kładziony jest na ich wydajność energetyczną, wyrażoną w sprawności systemu kontrolującego warunki powietrza wewnątrz budynku. Chodzi o to, aby jakość powietrza wewnątrz budynku stała się priorytetem podczas procesu projektowania, jeśli stan zdrowia i samopoczucie lokatorów bądź użytkowników mając ulec polepszeniu.

Problem zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach
Wbrew stereotypowym przekonaniom, powietrze na ulicy miasta o średnim natężeniu ruchu drogowego może być czystsze niż powietrze w domowym salonie. Wyniki przeprowadzonych badań wyraźnie wskazują, że stężenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza może być nawet znacznie wyższe w pomieszczeniach niż na zewnątrz. W przeszłości sprawom związanym z zanieczyszczeniami powietrza poświęcano znacznie mniej uwagi niż problemom dotyczącym zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz pomieszczeń, w szczególności zanieczyszczeń spowodowanych emisjami przemysłowymi i emisjami generowanymi przez sektor transportu. Ostatnimi laty zagrożenia związane z narażeniem na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach stały się jednak bardziej poważne. Otóż kiepska jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń ma poważny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w budynku, powodując senność, bóle głowy i podrażnienia skóry, a nawet chroniczne problemy z oddychaniem lub nowotwory. Złe powietrze wpływa również negatywnie na produktywność oraz zdolności do wykonywania obowiązków przebywających wewnątrz ludzi.

Jak rozwiązać problem?
Usunięcie źródła zanieczyszczeń wewnątrz budynku powinna być priorytetem. Należy zaznaczyć, że duża liczba substancji szkodliwych znajdujących się w budynkach, ma związek z materiałami konstrukcyjnymi użytymi do jego budowy oraz z czynnościami prowadzonymi przez mieszkańców budynku, np. użycie środków czyszczących, perfum, itd. Jedną z opcji jest zatem zastosowanie produktów o niskiej emisji szkodliwych substancji tak, aby źródła zanieczyszczeń zostały całkowicie wyeliminowane. Możemy również zainwestować w inteligentne systemy wentylacyjne, które skutecznie zredukują ilość zanieczyszczeń w powietrzu.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031