Współcześnie możemy zaobserwować wyraźne dążenie do efektywności energetycznej, które stało się priorytetem w działalności wielu przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych. W końcu w firmach produkcyjnych zużyta energia, obok kosztów surowców, stanowi najwyższy koszt operacyjny. Należy też zaznaczyć, że w przedsiębiorstwach z innych sektorów gospodarki koszty zużycia energii są znaczącą pozycją w zestawieniu ogólnych wydatków. Działania zmierzające do ich zmniejszenia są więc naturalnym zabiegiem mającym na celu redukcję tych kosztów i tym samym zwiększenie rentowności firmy.

Efektywne zarządzanie energią zależy przede wszystkim od informacji, jakimi dysponuje dane przedsiębiorstwo. Wiedza o tym, jak zużywana jest energia, w których miejscach jest ona marnowana oraz znajomość rozwiązań pozwalających na optymalizację jej zużycia to warunek osiągnięcia sukcesu. Dysponowanie takimi informacjami o energii zużywanej w danym budynku to duży krok naprzód w kierunku efektywnego zrządzania tym medium. Tym sposobem można podjąć właściwe decyzje, które przyczynia się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię. Racjonalnie prowadzony monitoring i kontrola zużycia energii mają więc wyjątkowe uzasadnienie w przypadku budynków konsumujących jej bardzo dużo, takich jak hotele, szpitale czy biurowce.

Jakie rozwiązania można zastosować?
W budynkach generujących ogromne koszty związane z oświetleniem, ogrzewaniem czy utrzymaniem klimatyzacji, konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań wspierających poprawę efektywności energetycznej. Na szczęście istnieją nowoczesne systemy monitorowania, które są źródłem informacji, analiz i wytycznych, umożliwiających kompleksowe spojrzenie na zużycie energii w obiektach, podejmowanie odpowiednich kroków i ciągłe optymalizowanie jej zużycia, poprawę efektywności energetycznej i wskaźników eksploatacyjnych budynków. Chcąc dowiedzieć się, jakie działania należy podjąć w celu optymalizacji zużycia energii, można skorzystać z różnych metod pomiarowych takich, jak porównanie, pomiar pośredni oraz pomiar bezpośredni. Wybór konkretnej metody pomiarowej będzie zależeć od tego, jak szczegółowe informacje chcielibyśmy uzyskać. Dodatkowo, wybór ten zależy również od wielkości projektu i oczekiwanego wpływu zastosowanych środków optymalizacyjnych. W praktyce możliwe jest stosowanie połączenia różnych metod, przy czym ważna jest regularność przeprowadzanych kontroli.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?
Wybierając system monitorowania zużycia energii, musimy zwracać uwagę na jego możliwości w zakresie raportowania i analizowania danych oraz na funkcje wspomagające podejmowanie działań i optymalizację wyników. Ważna jest również komunikacja umożliwiającą przekazywanie potrzebnych informacji, która może odbywać się za pośrednictwem sieci IP, automatycznie nawiązywanego połączenia telefonicznego lub przez sieć telefonii komórkowej. Dobrze, jeśli system może też powiadamiać pocztą elektroniczną kluczowych użytkowników o sytuacjach nadzwyczajnych, a dane z konkretnego licznika można porównywać w różnych okresach. Warto wybierać też takie rozwiązania, w których możliwe będzie porównywanie odczytów z kilku liczników w zadanym okresie.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031