Decydując się na budowę domu wybieramy takie projekty, które zwracają uwagę swoimi walorami wizualnymi, funkcjonalnością oraz energooszczędnością. W ostatnich latach można zauważyć wyraźnie rosnące zainteresowanie domami energooszczędnymi, które rewolucjonizują współczesne budownictwo. Rozwiązania takie pozwalają oszczędzić na kosztach eksploatacji, jednak sama budowa nie należy do najtańszych.

Obecnie coraz więcej inwestorów buduje domy energooszczędne, które są przyjazne dla środowiska a przy tym są tanie w eksploatacji. Energooszczędny dom to taki, w którym zapotrzebowanie na energię wynosi 40 kWh/m²rok, podczas gdy w normalnych domach spełniających obowiązujące normy wynosi ono aż 100–120 kWh/m²rok. Warto zaznaczyć, żeby budynek mógł być nazwany energooszczędnym o minimalnych kosztach eksploatacyjnych, poza odpowiednim projektem musi być wykonany z dbałością o jakość materiałów, jak również samych procesów budowlanych. Nie można więc kupować materiałów niewiadomego pochodzenia, bez atestów oraz zatrudniać przypadkowych wykonawców bez specjalistycznej autoryzacji producentów i fachowego nadzoru.

Charakterystyka domów energooszczędnych
Tego rodzaju rozwiązania budowlane odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Istotną rolę w termoizolacji tego typu budowli odgrywają okna, mające związek z grubą termoizolacją ścian. Ta powinna być wykonana z dobrego jakościowo styropianu frezowanego o niskim współczynniku przenikania ciepła. Ściany można również zaizolować dobrą jakościowo wełną mineralną, która zapewnia dodatkowo optymalne wytłumienie akustyczne. Należy zaznaczyć, że grubość powłoki termoizolacyjnej powinna osiągać 30 cm. Pamiętajmy, że jakość materiałów użytych do budowy powinna charakteryzować się wysokim współczynnikiem akumulacji ciepła. W ten sposób sprawimy, że w budynkach nie będą występować odczuwalne różnice temperatur pomiędzy dniem, a nocą.

Eksploatacja domu
Poziom energooszczędności domu najlepiej zweryfikuje suma comiesięcznych wydatków na jego użytkowanie, czyli ogrzewanie, oświetlenie, podgrzanie wody oraz konserwację. Oczywiście wysokość tych kosztów można w całkiem dokładnie określić na etapie koncepcji projektu. Jednak jednym z najważniejszych kryteriów oceny domu oszczędnego jest jego zapotrzebowanie na energię odnawialną. Projekt domu powinien więc sprzyjać energooszczędności. Dobrze jeśli bryła budynku będzie zwarta i prosta, bez nadmiaru wnęk i ryzalitów. Warto zaznaczyć że we właściwym zaprojektowaniu oszczędnego domu może bardzo pomóc sprawny architekt, który korzystając ze swojego doświadczenia, powinien wskazać istniejące możliwości tanich i zarazem rozsądnych rozwiązań architektonicznych, materiałowych i instalacyjnych.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031