Początek sezonu grzewczego stawia wiąże się z koniecznością płacenia za ciągłe ogrzewanie. Cóż, jest to spory wydatek, który corocznie pożera część naszego budżetu domowego. Warto zatem skorzystać ze sposobów na oszczędzanie energii cieplnej. Im więcej z nich zastosujemy, tym większe oszczędności zauważymy na swoim koncie. Oczywiście część z nich będzie wymagała od nas poniesienia dodatkowych kosztów, jak choćby zmiana urządzeń na nowsze czy ocieplenie budynku, inne jednak zależą już tylko od naszych chęci i wykształcenia w sobie dobrych nawyków. Pamiętajmy, że nawet drobne zmiany sprawią, że poczujemy dużą różnicę.

Początek jesieni to najwyższy czas na to, aby rozpocząć przygotowania do sezonu grzewczego. Rachunki za energię w okresie jesienno-zimowym potrafią nieźle odbić się na rodzinnym budżecie, dlatego warto jak najwcześniej pomyśleć o skutecznych metodach na oszczędzanie energii cieplnej. Część z nich wymaga inwestycji czasu i pieniędzy, inne to drobiazgi, które w ogólnym rozrachunku są bardzo opłacalne.

Szczelne okna i drzwi
Jakość stolarki okiennej i drzwiowej w wielu budynkach często pozostawia wiele do życzenia. Przez uszczelnienia wokół wyeksploatowanych drzwi i okien, do wnętrza łatwo dostaje się zimne powietrze. Odpowiedzią na ten problem jest zatem ograniczenie dopływu zimnego powietrza do domu. Chcąc znaleźć nieszczelność, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej, a następnie dokupić uszczelkę i nakleić ją na brzeg futryny, w miejscach, gdzie powstają przeciągi. Możemy też skorzystać z usługi specjalisty, który posiada kamerę termowizyjną, wskazującą, gdzie dokładnie występują nieszczelności.

Temperatura dostosowana
Pamiętajmy, że przegrzewanie pomieszczeń nie jest korzystne ani dla naszego zdrowia, ani portfela. Chcąc zracjonalizować eksploatację instalacji grzewczej, warto wyregulować grzejniki oraz zainwestować w sterowniki źródła ciepła. W ten sposób zyskamy pełną kontrolę nad poziomem temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Stałą kontrolę nad temperaturą w każdym pokoju zyskamy, wykorzystując montowane na grzejnikach specjalne bezprzewodowe siłowniki elektryczne, którymi możemy sterować zdalnie bądź regulatory pokojowe, reagujące na zmiany temperatury na zewnątrz.

Ekrany zagrzejnikowe
Najczęściej znaczna część emitowanej przez grzejnik energii jest absorbowana przez powierzchnię ściany, na której został on zamontowany. Chcąc ograniczyć tej efekt, warto wykorzystać specjalną, magnetyczną folię izolacyjną odbijającą ciepło. Chodzi o ekrany zagrzejnikowe, które działają na zasadzie lustra odbijającego energię cieplną do środka domu i ograniczającego straty ciepła uciekającego przez ściany. W ten sposób ciepło, które jest wytwarzane przez grzejnik, trafi do obiegu i ogrzeje pomieszczenie, a nie ścianę.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031