Wraz z początkiem sezonu jesiennego i znacznym spadkiem temperatury na zewnątrz zaczynamy mocniej ogrzewać pomieszczenia w naszym domu. Jeśli jesteśmy posiadaczami kotła grzewczego, wyposażonego w inteligentną automatykę, to wiemy, że jego praca będzie sprawniejsza i ekonomiczniejsza. Zdarza się jednak, że może pojawić się niespodziewana awaria i warto wówczas wiedzieć, jak określić jej przyczynę i przywrócić prawidłowe działanie sterownika.

Oto najczęściej spotykane alarmy i usterki związane z pracą sterowników do kotłów, z którymi możemy mieć do czynienia w czasie trwania sezonu grzewczego.

Pojęcia, które warto znać
Dla zrozumienia najważniejszych kwestii dotyczących obsługi sterowników do kotłów ważna jest znajomość podstawowych terminów. Pierwszy to praca ręczna i wiąże się z sytuacją, gdy jedno z urządzeń podłączonych do sterownika nie działa w trybie pracy automatycznej. Wówczas należy wejść do menu i spróbować uruchomić urządzenia w celu diagnozy. Jeśli urządzenie działa w trybie pracy ręcznej to prawdopodobnie zarówno sterownik, jak i urządzenie są sprawne, a problem tkwi w samych ustawieniach. Jeżeli jednak nie potrafimy samodzielnie rozwiązać problemu, możemy skorzystać z funkcji „ustawienia fabryczne”. Ustawienie fabryczne to kolejny termin, który warto znać. Przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych oznacza, że zostają przywrócone wszystkie ustawienia, które zostały zmienione przez użytkownika od momentu załączenia stanu fabrycznego, np. konfiguracje pracy pomp lub nastawy pracy podajnika wentylatora. Istnieje też opcja podłączenia urządzenia na „krótko”. Otóż każde urządzenie wykonawcze do sterownika firmy TECH jest zasilane napięciem 230 V. Oznacza to, że można je załączyć bezpośrednio do gniazdka w celu sprawdzenia jego działania.

Najczęstsze problemy
Najczęstsze problemy, z którymi możemy mieć do czynienia w trakcie obsługi sterowników kotłowych to po pierwsze uszkodzenie czujnika temperatury. Wówczas pojawia się alarm związany z brakiem odczytu informacji z czujnika, jednak sam czujnik nie musi być uszkodzony. Musimy wówczas sprawdzić, czy czujnik jest prawidłowo podłączony. Jeżeli czujnik jest przedłużany, należy sprawdzić jakość połączenia. Może również upewnić się, czy przewód nie jest uszkodzony mechanicznie. W celu sprawdzenia poprawności działania czujnika można zamienić czujniki miejscami. Jeśli istnieje taka możliwość, można sprawdzić oporność czujnika. Kolejny problem to alarm związany z przegrzewaniem układu sterowania wentylatorem. Możliwe przyczyny alarmu to mocno zabrudzony lub uszkodzony wentylator bądź fakt, że kondensator wentylatora stracił swoją pojemność. Jeżeli po wykluczeniu powyższych czynników problem wciąż występuje, wtedy jego przyczyną mogą być uszkodzone elementy w sterowniku, co oznacza, że będzie konieczna naprawa urządzenia w serwisie.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031