W nowoczesnych systemach oświetleniowych nie brakuje obecnie innowacji, które zmieniają nasze codzienne życie i poprawiają jego komfort. Dobrym przykładem są zewnętrzne lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Takie automatyczne sterowanie oświetleniem jest rozwiązaniem, które sprawdza się doskonale w dzisiejszych warunkach. Lampy z czujnikami pomagają czuć się pewniej i bezpieczniej, gdy zapada zmrok. Przeznaczone są głównie na zewnątrz, ale znajdziemy także modele do wykorzystania w pomieszczeniach.

Jak to działa?
Zasady działania takiego oświetlenia są bardzo proste. W oprawach oświetleniowych montuje się po prostu specjalne czujniki ruchu. Jeżeli w strefie detekcji urządzenie wykryje ruch, instalacja oświetleniowa włącza się samoczynnie. W zależności od metody działania wyróżniamy: czujniki ruchu wykrywające fale elektromagnetyczne oraz czujniki ruchu wykrywające fale ultradźwiękowe. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z czujnikami aktywnymi. Istnieją również czujniki pasywne, które wykrywają zmiany w promieniowaniu podczerwonym.

Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów czujników należą czujniki na podczerwień, których zadaniem jest wykrywanie ruchu. Znalazły one szerokie zastosowanie w systemach alarmowych oraz szeroko pojętej automatyce domowej np. automatycznym włączaniu oświetlenia czy klimatyzacji. Detektor podczerwieni reaguje błyskawicznie na zmiany cieplne zachodzące wokół czujnika. W ten sposób wykrywane są wszelkie obiekty, które pojawiają się w polu detekcji urządzenia. Następnie odpowiedni sygnał zostaje przekazany do włącznika, uruchamiającego dane urządzenie. W przypadku oświetlenia mamy dzięki temu możliwość ustawienia czasu działania danej lampy oraz poziomu natężenia światła.

Wiele lamp zewnętrznych posiada obecnie tzw. automat zmierzchowy. Idealnie, jeśli jest on połączony z czujnikiem ruchu. Nie ma lepszego sposobu zewnętrznego oświetlenia budynku. Zewnętrzny czujnik oświetlenia określa poziom natężenia światła i wysyła sygnał do włącznika zmierzchowego, włączając obwód prądu, gdy zapadnie zmrok. Światło jest wyłączane, gdy pojawia się światło dzienne. Jednocześnie czujnik ruchu pozwala wykryć czyjąś obecność w pobliżu detektora, a światło zapala się wówczas automatycznie. Nie ma żadnego problemu, gdy po zmroku do naszego domu zadzwonią goście. Automatyczny czujnik światła spowoduje jego włączenie i umożliwi bezpieczne przejście przez teren posesji. Będzie także skuteczną bronią przeciw wszelkim intruzom, którzy spróbują wtargnąć do naszego domu i ogrodu.
 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031