Uderzenie pioruna w budynek bardzo często staje się przyczyną poważnych awarii instalacji elektrycznej, alarmów bądź automatyki urządzeń grzewczych, w tym sterowników do kotłów. Niejednokrotnie wyładowania są tak mocne, że wystarczy jedno uderzenie, aby zniszczyć cały sprzęt elektronicznego w domu. Jak więc zabezpieczyć swój dom przed ewentualnym uderzeniem pioruna?

Piorun to wyładowanie elektryczne, które występuje między naelektryzowanymi chmurami lub między chmurą burzową a ziemią. Piorun stanowi swoistą odmianę iskry elektrycznej, czyli staje się krótkotrwałym prądem elektrycznym, który płynie w zjonizowanym powietrzu między chmurami, częściami chmury naładowanymi do różnych potencjałów lub między chmurą a ziemią. Duża ilość takiego ładunku w chmurze i w gruncie oraz występująca pomiędzy nimi różnica potencjałów skutkuje przebiciem, który skutkuje wyładowanie elektryczne. Widzialnym efektem wyładowania jest właśnie błyskawica i grzmot.

Możliwe zagrożenia
Pamiętajmy, że piorun może dostać się do naszych urządzeń domowych rozmaitymi drogami: instalacjami przewodowymi, najczęściej przez sieć elektryczną, antenami zewnętrznymi, sieciami internetowymi czy instalacją TV kablowej. Co istotne, piorun wcale nie musi uderzyć bezpośrednio w instalację, aby ją zniszczyć. Wystarczy, że uderzy w jej pobliżu, żeby wywołać awarie. Oczywiście zniszczenia spowodowane przepięciami indukowanymi są mniejsze niż w przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna w sieć, ale i tak naprawy mogą być kosztowne.

Jak się uchronić?
Na początku wypnij z gniazdek wszelkie urządzenia elektryczne, odłącz od komputera czy routera kabel internetowy, odepnij od telewizora kabel antenowy oraz odłącz zewnętrzne anteny. Oczywiście może być tak, że jakiegoś urządzenia w trakcie burzy nie możemy odłączyć. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z urządzeń, które do pewnego stopnia zabezpieczają domową elektronikę. Najpopularniejsze są listwy antyprzepięciowe oraz zasilacze UPS. Listwy antyprzepięciowe należą do podstawowej formą ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Chronią one urządzenia przed nagłymi wzrostami napięcia w sieci elektrycznej. Urządzenia te są zaopatrzone w jeden lub klika warystorów, które po przekroczeniu ich maksymalnego progu napięcia przejmują energię przepięcia, zwierając napięcie zasilania. Wówczas następuje przepalenie bezpiecznika i wyłączenie urządzenia, które było do niego podłączone. Z kolei zasilacze UPS chronią urządzenia elektroniczne przed przepięciami lepiej niż zwykłe listwy antyprzepięciowe. Należy podkreślić, że mogą one pełnić funkcję alternatywnego źródła prądu. Nabycie ich pozwala uniknąć sytuacji, w której brak zasilania sieciowego zmusza nas do niespodziewanego przerwania pracy na komputerze i utratę niezapisanych danych.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031