W coraz szybciej rozwijającej się technologii, systemy inteligentnego domu stają się powoli naszą codziennością. Na rynku możemy zaobserwować ich większą dostępność i ciągle spadające ceny, co znacznie wpływa na zwiększające się grono odbiorców. Równocześnie, zakup systemu rozważają również osoby, które już przeprowadziły remont lub właśnie zakończyły budowę domu i chcą wprowadzić do niego inteligentne rozwiązania. Wówczas potrzebna będzie odpowiednia technologia bezprzewodowa, jednak jak ją wybrać?

Tak naprawdę możliwe są dwa rozwiązania, pozwalające na wprowadzenie do domu systemu inteligentnego budynku, bez ingerencji w jego instalację elektryczną. Pierwsze polega na wykorzystaniu istniejących już w ścianach przewodów elektrycznych do przenoszenia sygnałów sterujących, drugie rozwiązanie to opcja bezprzewodowa. Wykorzystanie istniejącej sieci elektrycznej z pozoru może wydawać się bardzo atrakcyjne, w praktyce okazuje się jednak, że powstające zakłócenia nie pozwolą na przesłanie dużej ilości danych, a często są tak duże, że sterowanie zostaje w zupełności uniemożliwione. Z tego względu rozwiązania tego typu tracą na popularności na rzecz metody bezprzewodowej.

Zalety rozwiązań bezprzewodowych
W tego typu systemach szybkość transmisji jest znacznie wyższa, znacznie mniejsza jest również podatność na zakłócenia niż miało to miejsce w rozwiązaniach z istniejącą instalacją elektryczna. Urządzenia automatyki budynkowej wykorzystujące częstotliwości na jakich nadają nasze domowe rządzenia bronią się przed zakłóceniami poprzez ciągły pomiar mocy sygnału i natychmiastowej reakcji poprzez zmianę kanału w przypadku wykrycia interferencji. Kolejnym ważnym aspektem jest zasięg urządzeń, który znacznie zwiększono poprzez zastosowanie samokonfigurującej się topologii typu mesh, dzięki której kolejne węzły mogą przekazywać wiadomości pomiędzy komunikującymi się urządzeniami. Oznacza to, że zasięg sieci bardzo się powiększa, jednak warunkiem jest to, żeby każde z urządzeń widziało co najmniej jedno z innych bezprzewodowych urządzeń.

Rozwiązania pośrednie
Część systemów inteligentnego budynku dostępnych na rynku, jak system Vision BMS, pozwalają na budowanie rozwiązań hybrydowych, czyli przewodowo – bezprzewodowych. Takie rozwiązanie pośrednie, przy niewielkich nakładach na zmiany w instalacji elektrycznej, pozwola mocno ograniczyć wszystkie niedogodności wynikające z rozwiązań bezprzewodowych.

Co wybrać?
W sytuacji, gdy zakończono już budowę w oparciu o tradycyjną instalację elektryczną, a teraz planuje się zainstalowanie inteligentnego oprogramowania, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, aby właściwie dobrać rozwiązanie do danych potrzeb. Jeśli planowana jest inteligentna instalacja sterująca wieloma punktami, przy czym bezpieczeństwo jest wyjątkowo ważne, lepiej wybrać system przewodowy lub hybrydowy. W przypadku, gdy system automatyki nie będzie skomplikowany i będzie oparty maksymalnie o kilkanaście punktów warto wybrać rozwiązanie bezprzewodowe, które będzie stosunkowo tanie i łatwe do wdrożenia.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031