Współczesny postęp technologiczny stwarza wiele nowych możliwości w budownictwie. Na przestrzeni ostatnich lat opracowano koncepcje inteligentnych budynków, które kompleksowo traktują infrastrukturę, systemy i zasoby całego obiektu, systemy komunikacji, systemy biznesowe oraz rozwiązania technologiczne, które razem wspierają zrównoważony rozwój oraz zwiększają wydajność operacyjną. Projektowanie i realizacja inteligentnego budynku składają się z kilku istotnych etapów.

Inteligentny budynek może posiadać system zarządzania BMS (Building Management System), IBMS (Integrated Building Management System) lub IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System). Oznacza to, że budynek jest zintegrowany z instalacjami sterującymi różnorodnymi urządzeniami domowymi i układami. Jest to centralne zarządzanie, w którym poszczególnie i odrębnie działające systemy są ze sobą połączone, a całość kontrolowana jest automatycznie, bez konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców. Głównym celem inteligentnego budynku jest zwiększenie jego energooszczędności w użytkowaniu i eksploatacji. Chodzi więc o budynki zgodne z najbardziej rygorystycznymi standardami dotyczącymi zmniejszania zapotrzebowania na energię w domu.

Planowanie
Samą koncepcję inteligentnego budynku należy zaplanować już na bardzo wczesnym etapie projektu. Bardzo ważne będzie ustalenie harmonogramu działań. Wiąże się to z tym, że tuż po zakończeniu etapu ustalania infrastruktury ewentualne wprowadzanie zmian, których celem jest uzyskanie jak największych korzyści, będzie utrudnione i kosztowne. Z ten racji, że mamy do czynienia z system totalnym potrzebne będą możliwie jak najbardziej szczegółowe informacje zużycia energii przez każdy element wyposażenia. Podstawowe systemy budynku od początku powinny być dostosowywane do koncepcji inteligentnego budynku.

Specyfikacja indywidualnych systemów i komponentów
Etap ten zapewnia kompatybilność ze zintegrowaną platformą. Chodzi o prawidłową integracje z innymi urządzeniami. Należy jednak pamiętać, że urządzenia instalowane w budynku mogą być uznawane za zaawansowane technicznie i funkcjonalnie, ale nie oznacza to, że będą nadawać się do połączenia z inteligentną platforma budynku. W tym celu należy najpierw tak zdefiniować komponenty, aby zapewnić ich interoperacyjność. Oznacza to, że muszą być one zgodne co do standardów komunikacji danych, interfejsu logicznego i w rezultacie mogły się porozumieć już na poziomie obiektowym.

Diagnostyka awarii
Prawdziwie inteligentny budynek będzie wyróżniał się proaktywnym podejściem w kwestii przewidywania problemów i automatycznym przeprowadzaniem odpowiednich regulacji w celu zapobiegania awariom, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na działanie obiektu. Oznacza to, że wykrywanie i diagnostyka awarii są niezbędne. Głównym zadaniem systemu wykrywania usterek i diagnostyki jest identyfikacja pierwotnej przyczyny problemu, zanim ulegnie on nasileniu i spowoduje awarie na skalę całego obiektu. Systemy te powinny powiadomić inżyniera budynku jeszcze przed wystąpieniem awarii, a także wskazać jej przyczynę.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031