Inteligentny dom to system zarządzania budynkiem z wykorzystaniem wysoko zaawansowanej technologii, który jest zaprojektowany i wykonany przez specjalistów. System czujników i detektorów musi być zintegrowany z układem zarządzającym całą instalacją. Informacje pochodzące z różnych elementów systemu współgrają z budynkiem, który reaguje na wszelkie zmiany zachodzące wewnątrz i na zewnątrz. Rozwiązania takie, poza zwiększeniem komfortu, bezpieczeństwa i funkcjonalności domu, mają celu minimalizację kosztów eksploatacji i modernizacji przy jednoczesnym ograniczeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń.

Przed pojawieniem się technologii domu inteligentnego każda instalacja w budynku wypełniała tylko jedno konkretne zadanie, a do obsługi miała własną automatykę z oddzielnymi sterownikami oraz pilotami. Problem z różnorodnym sterowaniem pojawił się w wówczas, gdy posiadacze domów zaczęli częściej wykorzystywać nowoczesne instalacje i sprzęt typu wentylacja oraz klimatyzacja, wielorakie oświetlenie, multimedia, rolety i markizy zewnętrzne, automatyczne nawadnianie. W odpowiedzi na rosnące potrzeby opracowano inteligentne technologie, które skupiają rozmaite domowe urządzenia w jeden system i umożliwiają jednolite sterowanie nimi. Łatwiejsze zarządzanie jest przy tym tylko jedną z wielu zalet technologii, która wyręcza człowieka.

Dlaczego warto?
Posiadając taką technologię, można obniżyć koszty użytkowania budynku, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu, umilić czas spędzany w domowym zaciszu, a jeśli zainwestuje się w elastyczny system automatyki, można go dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do wciąż zmieniających się wymagań i sposobu życia użytkowników. Odpowiednio skonfigurowana instalacja inteligentna pozwala skutecznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i gazu. Obliczono, że w jednorodzinnych domach oszczędności sięgają aż 30%. Co więcej, system inteligentny, współpracując z czujnikami ruchu, może każdorazowo gasić światło po stwierdzeniu, że w pomieszczeniu nikt już nie przebywa. Za każdym razem po otwarciu okna bądź drzwi tarasowych, system wyłączy wentylację mechaniczną i klimatyzację. W nocy, w czasie wyjazdu do pracy i szkoły, sterowniki obniżą temperaturę w pomieszczeniach oraz odłączą od sieci elektrycznej zbędne urządzenia.

Bezpieczeństwo
Z punktu widzenia bezpieczeństwa najważniejszą zaletą inteligentnej technologii jest jej efektywna praca, która wynika z możliwości wymiany informacji pomiędzy wszystkimi sprzężonymi elementami. Jeśli wewnątrz lub na zewnątrz budynku zdarzy się co potencjalnie niebezpiecznego dla mieszkańców, system bezzwłocznie na nie reaguje, wszczynając procedury alarmowe, zabezpieczające i odstraszające. Cały komfort operowania systemem polega na zdalnym wykonywaniu za użytkowników szeregu czynności kontrolnych i zarządzających.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031