Wyobraź sobie sytuację, w której o każdej porze dnia i nocy z Twoich kranów leci ciepła woda. Wydaje Ci się, że to bardzo kosztowne? Okazuje się, że istnieje urządzenie, które pozwala pozyskać ciepłą wodę użytkową szybko, łatwo, a do tego oszczędnie. To sterownik ST-11 Eco Circulation. Jego zadaniem jest sterowanie pracą pompy cyrkulacyjnej. Co istotne, pompa nie działa 24 godziny na dobę. Jej pracę można dostosować do potrzeb konkretnych użytkowników. To właśnie stąd biorą się spore oszczędności.

System cyrkulacji wody użytkowej
W budynkach mieszkalnych coraz częściej i coraz chętniej wykorzystywane są systemy cyrkulacji ciepłej wody, nazywane w skrócie systemami CWU. Pozwalają one na korzystanie z ciepłej wody w dowolnym momencie, ponieważ krąży ona cały czas w rurach. Jedyną wadą takiego rozwiązania są właściwie koszty. Woda znajdująca się w zbiorniku CWU schładza się nawet wówczas, gdy z niej nie korzystamy. Należy ją, zatem co jakiś czas podgrzewać. Do tego służy pompa cyrkulacyjna. Niestety, jej ciągła praca powoduje poważne straty energii cieplnej, elektrycznej i wodnej, a koszty eksploatacji rosną. Możemy jednak usprawnić pracę pompy. Do jej optymalizacji służy właśnie sterownik ST-11 Eco Circulation.

Budowa sterownika Eco Cyrculation
Sterownik jest niezwykle prosty, a zarazem bardzo funkcjonalny. Jego ogromnym atutem jest uniwersalność. Zastosujemy go w niemal każdej instalacji CWU wykorzystującej pompę cyrkulacyjną. Wielojęzyczne menu i zaledwie cztery przyciski nawigacyjne umożliwiają łatwą obsługę. Budowa Eco Cyrculation jest prosta. Całe urządzenie składa się z elektronicznego sterownika, czujnika przepływu wody oraz dwóch czujników temperatury. Na wyświetlaczu użytkownik może sprawdzić stan aktualnej temperatury wody w zasobniku, informacje o bieżącej temperaturze cyrkulacyjnej oraz status pracy pompy.

Podstawowe funkcje sterownika Eco Cyrculation
Podstawową rolą sterownika jest dostarczanie ciepłej wody na życzenie użytkownika. Sterownik umożliwia kontrolowanie temperatury wody w zasobniku. Jednak układ cyrkulacji zaczyna działać dopiero wtedy, gdy następuje żądanie ciepłej wody, a temperatura wody w układzie cyrkulacyjnym akurat spadła. Pompa uruchomi się jedynie wówczas, gdy temperatura wody w zasobniku będzie niższa, niż żądana przez użytkownika. Dzięki zastosowaniu sterownika zapobiegamy również przegrzaniu urządzenia podgrzewającego wodę. Kolejna ciekawa funkcja – „antystop” – chroni pompę przed blokowaniem się wirnika. W pompie, która nie była przez dłuższy czas aktywna mogą zalegać spore ilości kamienia. Wymuszanie pracy pompy rozwiązuje ten problem.
 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031