Czy słyszeliście ostatnio o świadectwie charakterystyki energetycznej budynku? Chodzi o dokument, zwany potocznie certyfikatem energetycznym który ułatwia określenie zużycia energii wraz z kosztami eksploatacji budynku bądź lokalu mieszkalnego. W niniejszym artykule wyjaśniamy dokładnie czym właściwie jest świadectwo energetyczne oraz jakie przepisy prawne go regulują i co one oznaczają dla właścicieli budynków mieszkalnych.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku w polskim ustawodawstwie zostało wdrożone 1 stycznia 2009 roku, jako implementacja dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego I Rady Europy z 16 grudnia 2002 roku. Jej zasadniczym celem jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie oraz zwiększanie świadomości w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach mieszkalnych.

Czym jest dokument?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to oficjalny dokumentem, który określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Chodzi zatem o zużycie energii na potrzeby ogrzewania, uzyskania ciepłej wody, klimatyzacji, wentylacji oraz oświetlenia pomieszczeń. Najważniejszymi parametrami, definiowanymi w świadectwie charakterystyki energetycznej są wartość zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP oraz energię końcową EK. Wszelkie wyliczenia podawane są w kWh/m²/rok. Od stycznia 2017 roku wartości dopuszczalnych wskaźników EP dla nowo powstałych budynków i niektórych współczynników przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych budynków uległy pewnym zmianom. Sprawy efektywności energetycznej budynków projektowanych, budowanych bądź przebudowywanych określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie z dnia 17 lipca 2015 roku. Zgodnie z zapisami w omawianym dokumencie do 2021 roku będzie postępować stopniowe zwiększanie poziomu wymagań. Chodzi o to, aby dostosować rynek budowlany do obowiązujących norm prawnych.

Informacje zawarte w dokumencie
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument o ściśle określonej prawnie strukturze. Certyfikat energetyczny zawiera takie informacje jak: dane identyfikacyjne budynku bądź jego części; szczegółową charakterystykę energetyczną budynku bądź jego części; zalecenia, określające rodzaj i zakres prac budowlano-instalacyjnych, dzięki którym charakterystyka energetyczna budynku bądź jego części ulegnie znaczącej poprawie; objaśnienia oraz informacje dodatkowe. Dokument jest ważny przez 10 lat, licząc od daty jego sporządzenia. Przed upływem wspomnianego okresu czasu, dokument należy odnowić. W sytuacji, gdy w budynku zostaną przeprowadzone prace budowlano-instalacyjne, mogące wpłynąć na zmianę jego charakterystyki energetycznej, konieczna jest wcześniejsza aktualizacja dokumentu.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partner portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031