Wciąż rosnące ceny energii skłaniają projektantów do poszukiwań bardziej ekonomicznych metod wykorzystywania urządzeń grzewczych. Dość dużą popularnością wśród projektantów cieszą się kominki z płaszczem wodnym, które wykorzystują regulatory zaprojektowane specjalnie do obsługi kominka. Dużą zaletą tych rozwiązań jest to, że można ekonomiczne zarządzać energią cieplną, zachować komfort na odpowiednim poziomie, jak również zapewnić sobie wygodę. Regulacja pracy kominka wcale nie jest skomplikowana! Odpowiednie jej ustawienie pozwala zaoszczędzić aż do 30% na kosztach ogrzewania.

Koszty ogrzewania należą do jednych z największych wydatków w budżecie każdego gospodarstwa domowego. Jest to szczególnie uciążliwe w sytuacji, gdy dom jest stary i słabo ocieplony, a system wentylacji pozostawia wiele do życzenia. Wówczas problemy coraz bardziej narastają. Wystarczy dorzucić do tego brak świadomości w zakresie racjonalnego ogrzewania i nieumiejętnego wietrzenia mieszkania, a nasze rachunki mogą przybrać monstrualne formy. Na szczęście w dzisiejszych czasach kontrolowanie pracy wkładu kominkowego znacznie ułatwia elektronika, która większość zadań wykonuje za nas.

Odpowiednia ilość powietrza
Zacznijmy od faktu, że cała energia, którą kominek oddaje do mieszkania, musi zostać najpierw do niego dostarczona. Z tego powodu należy zadbać o to, aby jak najlepiej wykorzystać to, co do kominka jest wkładane. Niestety nie ma możliwości optymalizacji procesu spalania poprzez podawanie właściwiej ilości paliwa. Znacznie prostszym sposobem jest dokładne kontrolowanie ilości powietrza, które dostarczane jest do komory spalania. Aby to zrobić, kominek musi być wyposażony w bezpośredni dolot powietrza z zewnątrz. Obecnie wszystkie technicznie zaawansowane paleniska posiadają taką opcję. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to wykonanie odpowiedniego przyłącza, koniecznie przed zabudową wkładu. Najczęściej wykonuje się je tak, aby było całkowicie niewidoczne z zewnątrz.

Sterowanie i oszczędzanie
Za najprostsze rozwiązanie kominkowe uchodzi sterowana ręcznie przepustnica. Niestety nie jest ono zbyt wygodne, ponieważ trzeba pamiętać, aby w momencie rozpalania przepustnicę otworzyć maksymalnie, natomiast w momencie, gdy palenisko osiągnie już pożądaną temperaturę, przepustnicę przymknąć. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie mikroprocesorowego sterownika kominka MSK bądź sterownika EKO LINE. Ich zadaniem jest podawanie powietrza w takiej ilości, która pozwoli jak najbardziej wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi załadunkami drzewa i jednocześnie maksymalnie wykorzystać dostarczoną do kominka energię. Co to oznacza w praktyce? Nawet do 30% oszczędności na opale! Co więcej, estetycznie i ergonomicznie zaprojektowane panele obsługi sterowników oferują łatwy i intuicyjny dostęp do wszystkich ich funkcji.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partner portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031