Współczesne systemy automatyki budowlanej stanowią skomputeryzowaną sieć urządzeń, które służą przede wszystkim do monitorowania oraz sterowania elektrycznymi, mechanicznymi oraz innymi instalacjami wewnątrz danego budynku. Ich zasadniczym celem jest ułatwienie zarządzania tymi instalacjami i umożliwienie łatwego wprowadzania modyfikacji w konfiguracji i funkcjach urządzeń znajdujących się w danym systemie. Pamiętajmy jednak, że decydując się na inteligentny budynek, musimy zwrócić uwagę na to, jakie możliwości uzyskamy dzięki jego automatyce. Inteligentny system personalizacji ustawień budynku działa w ten sposób, że dostosowuje się indywidualnie do każdego z użytkowników.

Personalizacja systemu budynku inteligentnego polega na wprowadzeniu do układu specjalnych programów, które zostaną odpowiednio przypisane konkretnym osobom bądź sytuacjom. W ten sposób użytkownicy mogą sami umieścić specyficzne funkcje przystosowane do swojego trybu życia lub pracy bądź też zaufać podsystemowi adaptatywnego uczenia się. Podsystem taki zapamiętuje codzienne zachowania domowników lub pracowników poprzez nagrywanie, w określonym czasie każdej czynności, a następnie automatyczne odtwarzanie powstałego harmonogramu.

Zalety rozwiązania
Nieskończona ilość konfiguracji zapamiętywanych przez system pozwala na bardzo szybkie i wydajne korzystanie z inteligentnego budynku. Jedyne, co musi zrobić użytkownik, to naciśnięcie jednego przycisku na panelu administracyjnym, po czym od razu włączy się oczekiwany tryb. W zależności od wybranego modelu panel administracyjny może posiadać łatwy i przyjazny interfejs, który pomoże użytkownikom w samodzielnej konfiguracji. Ustawienia takie można w łatwy i szybki sposób zmienić lub dostosować do konkretnych potrzeb. Należy zaznaczyć, że systemy inteligentnego budynku są tak skonstruowane, aby w pełni zintegrować wszelkie standardowe, na stałe montowane, urządzenia w obrębie budynku. Są więc kompatybilne z wieloma instalacjami znajdującymi się w danym obiekcie, tj. oświetleniem, ogrzewaniem, zdalnym sterowaniem roletami oraz sygnalizacją włamania.

Co potrafi system personalizacji?
Systemy inteligentne personalizacji ustawień spełniają niemalże wszystkie życzenia swego użytkownika. Personalne ustawienia podporządkowane konkretnej osobie pozwalają na zapamiętanie całej ścieżki jej dojścia do budynku, począwszy od otwarcia bramy wjazdowej i garażowej, włączenia świateł na podjeździe czy ogrzewania a kończąc na przygotowaniu kąpieli lub kolacji. Można więc zaprogramować takie funkcje, jak np. „odpoczynek”, po której uruchomieniu w domu zapali się delikatne światło, z głośników zacznie grać miła muzyka, a ekspres do kawy przygotuje nasz ulubiony napój. Opcji jest o wiele więcej!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031