Przyszłość kojarzona z filmami sci-fi zaczyna się dziś. Nasze budownictwo przechodzi prawdziwą rewolucję technologiczną, stając się coraz bardziej intuicyjne, automatyczne i inteligentne. Wszystko to oznacza, że nasze domy i miejsca pracy będą niedługo wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie. Inteligentne urządzenia komunikujące się ze sobą staną się czymś powszechnym, jednak wiąże się to z poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, głównie dla prywatności i danych.

Inteligentne budownictwo to specjalistyczne rozwiązania, które umożliwiają wszechstronne sterowanie urządzeniami, zaprogramowanymi w taki sposób, aby komunikacja między nimi odbywała się z minimalną albo wręcz bez ingerencji człowieka. Technologia umożliwia sterowanie budynkiem za pomocą przycisków, laptopów, tabletów czy komunikacji głosowej. Głównym celem tego rodzaju rozwiązań jest zwiększenie komfortu użytkowników budynku, ich bezpieczeństwa oraz zmniejszenie ilości zużywanej energii. Warto również dodać, że technologia ta znacznie ułatwia życie osobom niepełnosprawnym oraz starszym.

Możliwe zagrożenia
Koncepcje inteligentnych budynków wpływają na powstanie wielu korzyści, jednak z drugiej strony rodzą wiele zagrożeń związanych z naruszeniem prawa do prywatności i z ochroną danych osobowych. Inteligentne budownictwo łączy się nieodzownie z gromadzeniem informacji i ich przetwarzaniem, co dokładniej wiąże się ze zbieraniem danych osobowych o osobach korzystających z usług lub infrastruktury oraz z wymianą danych osobowych pomiędzy różnymi bazami danych w ramach infrastruktury miejskiej. Warto dodać, że poza problematyką danych osobowych, bardzo ważny jest wymóg spełnienia przed dostawcę nowych usług i rozwiązań obowiązków informacyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do odbiorców-konsumentów. Dotyczy to zwłaszcza dostawców treści cyfrowych, którzy zobowiązani są do podania informacji o funkcjonalności treści cyfrowych oraz mających zastosowanie technicznych środkach ich ochrony oraz mających znaczenie interoperacyjnościach treści cyfrowych ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem.

Ochrona danych osobowych
Przede wszystkim osobom, korzystającym z połączonych w sieć urządzeń i związanych z nimi usług, należy udzielić wyczerpujących informacji, jakie dane, gdzie i w jakim celu są przetwarzane oraz jakie są konsekwencje korzystania z określonych usług. Nie można tylko domniemywać posiadania takiej wiedzy przez dane osoby. Często konieczne będzie uprzednie uzyskanie zgody od osoby, której dane będą wykorzystane. Poza tym należy mieć na uwadze rozwój technologii wykorzystujących urządzenia mobilne jako urządzenia dostępowe do tego typu systemów, które stosunkowo łatwo mogą trafić w niepowołane ręce. Specjalistyczne testy penetracyjne to narzędzie, które w ramach infrastruktury sieciowych systemów w budynkach pozwala na sprawdzenie podatności komputerów, serwerów, sterowników i urządzeń mobilnych, znajdujących zastosowanie inteligentnym budownictwie.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031