W naszych domach najważniejszym urządzeniem grzewczym wciąż są tradycyjne kotły węglowe. W sezonie jesienno-zimowym dużym problemem okazuje się ciemny dym wylatujący z komina, który szkodzi zarówno środowisku, jak też naszemu zdrowiu. Ustawy antysmogowe dopiero wchodzą w życie, a na ich efekty będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Idealnym rozwiązaniem na teraz, którego efekty są natychmiastowo widoczne jest montaż elektrofiltru w domowej instalacji grzewczej.

Elektrofiltr jest urządzeniem, pozwalającym ograniczyć emisję pyłu oraz toksycznych substancji do powietrza. Do usuwania zanieczyszczeń wykorzystuje się tu siłę elektrostatyczną, która działa na cząstki pyłu. Pod wpływem wysokiego napięcia cząsteczki pyłu otrzymują ładunek elektryczny. W ten sposób z wykorzystaniem zjawiska elektroforezy, pył osadza się na elektrodzie o ładunku przeciwnym.

Działanie elektrofiltru
Elektrofiltr jest urządzeniem prostym w budowie i łatwym w montażu. Działa w ten sposób, że generator wytwarza wysokie napięcie, które następnie jest przekazywane poprzez izolowany przewód zasilający do elektrody ulotowej. Specjalny izolator ceramiczny zapobiega wystąpieniu przebicia elektrycznego przed elektrodą ulotową, przy czym wysokie napięcie trafia do elektrody bez ryzyka jego uprzedniej straty. Elektrodę ulotową buduje się z drutu stalowego z zaostrzonymi końcami, wokół których dochodzi do wyładowań koronowych jonizujących ziarna pyłu. Owe ziarna osadzają się na elektrodzie o ładunku przeciwnym, a więc obudowie elektrofiltru wykonanej ze stali kwasoodpornej, będącej częścią przewodu kominowego. Kanał powietrzny oraz wentylator służą do oczyszczania izolatora ceramicznego z cząstek pyłu, zdmuchiwanego przez wentylator. Elektrofiltr pracuje w czterech trybach nie zainicjowanym, czuwania, pracy oraz pracy awaryjnej.

Skuteczność elektrofiltru
Elektrofiltr to urządzenie, którego skuteczność działania wyznacza się w przedziale od 60 do 90%. Najważniejsze czynniki, które mają istotny wpływ na efektywność pracy elektrofiltru to wartość wysokiego napięcia; wytworzone natężenie pola elektromagnetycznego; kształt elektrod i odległość między mini; wielkość cząstek pyłu oraz skład, temperatura i wilgotność gazów spalinowych; rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz jakość procesu spalania. Projektowanie urządzenia polega na odpowiednim doborze wielkości napięcia, stworzeniu optymalnej konstrukcji elektrod oraz testów i pomiarów we właściwych warunkach laboratoryjnych. Następnym krokiem są pomiary rzeczywiste wykonywane są u klienta. Elektrofiltry świetnie sprawdzają się w domowej instalacji grzewczej. Ze względu na swoją budowę urządzenie dedykowane jest do instalacji o mocy do 30/40kW, czyli przede wszystkim do kotłów z podajnikiem.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031