Czad, którego nie możemy w żaden sposób zobaczyć ani wyczuć bywa niezwykle niebezpieczny. Niejednokrotnie zatrucia tlenkiem węgla prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Szczególnie niebezpieczny bywa w pomieszczeniach, w których system wentylacyjny pozostawia wiele do życzenia. Istnieje jednak sposób na skuteczną walkę z tym gazem. To niewielkie urządzenie – detektor czadu – które jest w stanie wykryć przekroczone stężenie tlenku węgla w powietrzu. Wydatek jest naprawdę niewielki, a czujnik ostrzeże nas przed zagrożeniem.

Gdzie warto zamontować czujnik czadu?
Zamontowanie czujnika czadu jest wskazane zwłaszcza w pomieszczeniach, w których znajdują się różnego rodzaju urządzenia wydzielające spaliny np. kominek w salonie czy piecyk w łazience. Warto wziąć pod lupę te wnętrza, w których spędzamy dużą ilość czasu. Aby czujnik działał skutecznie powinien być zamontowany w odpowiednim miejscu. Istnieje jedna, podstawowa zasada dotycząca montowania detektora czadu. Należy go umiejscowić powyżej drzwi i okien. Montując czujnik na ścianie, należy go odsunąć około 15 cm od sufitu. W przypadku instalacji na suficie, powinien być odsunięty, co najmniej 30 cm od najbliższej ściany.

Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się urządzenie wytwarzające spaliny czujnik musi się znaleźć w odległości od 1-3 metrów od krawędzi urządzenia. W innych pomieszczeniach zlokalizujmy detektor w miejscach, w których najczęściej przebywamy. Dla przykładu w salonie umieśćmy go w pobliżu strefy wypoczynkowej. W niewielkich pomieszczeniach np. kawalerkach urządzenie montujemy, jak najbliżej miejsca do spania, a jak najdalej od strefy kuchennej.

Na co zwrócić uwagę wybierając czujnik czadu?
Na rynku dostępna jest obecnie cała gama urządzeń służących wykrywaniu tlenku węgla. Na co, zatem zwrócić uwagę kupując detektor. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest z pewnością certyfikacja. Tylko czujniki z certyfikatem są w stanie zagwarantować nam bezawaryjne funkcjonowanie. To niezwykle ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. Przed zakupem warto również sprawdzić okres gwarancji i eksploatacji. Wysokiej klasy detektory powinny być objęte 7 lub 10-letnią gwarancją. Zwróćmy uwagę na sposób zasilania detektora. Czujniki z wyjmowanymi bateriami nie są najlepszym wyborem. Ktoś z domowników może wpaść na pomysł „pożyczenia” baterii z detektora, dezaktywując urządzenie. Istnieją już czujniki posiadające funkcję samokontroli. W przypadku jakiejkolwiek awarii, urządzenie ją sygnalizuje. Czujniki umieszczane w łazience powinny posiadać klasę IP44, która zapewnia bezawaryjne działanie w warunkach dużej wilgoci.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031