Montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu wiąże się z wieloma zaletami. Chodzi głównie o takie korzyści, jak pozytywny dla zdrowia rozkład temperatury w pomieszczeniach, energooszczędność, funkcjonalność oraz możliwość swobodnej aranżacji wnętrz. Oczywiście musimy pamiętać, że nic nie dzieje się samo przez się. Jeśli chcemy, aby nasze ogrzewanie podłogowe przynosiło odczuwalny, wysoki komfort cieplny oraz zużywało mniej energii, musimy właściwie regulować cały system. Podpowiadamy, jak regulować ogrzewanie podłogowe.
Regulując działanie systemu ogrzewania podłogowego musimy pamiętać o jednym z najważniejszych parametrów, które trzeba ustawić. Chodzi o temperaturę wody zasilającej układ, która wpływa na ciepłotę podłogi. Właściwa regulacja pozwala zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniem i zagwarantować odpowiedni sposób oddawania ciepła do wszystkich pomieszczeń. Warto wiedzieć, że nie powinniśmy przekraczać dopuszczalnej, ustalonej odgórnie wartości, która wynosi 55°C. Jeśli temperatura zasilania będzie wyższa, narazimy się na uszkodzenia systemu oraz większe straty ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki i gorsze samopoczucie domowników. Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Temperatura dopasowana do potrzeb
Istotnym czynnikiem wpływającym na komfort cieplny podłogówki jest regulacja temperatury. Przyjemne ciepło w pomieszczeniach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe, możemy zapewnić przez odpowiednie zarządzanie ogrzewaniem. Otóż systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym wodnym mogą komunikować się z urządzeniem grzewczym klasycznie, przy pomocy kabla przewodowego bądź bezprzewodowo. Ważne jest, żeby były łatwe w obsłudze oraz bezpieczne. W podstawowym składzie sprawnie działające systemu sterowania ogrzewaniem znajdują się takie sterowniki, jak sterownik siłowników termostatycznych, czyli centralny panel sterujący pracą urządzeń sterowniczych zamontowanych w konkretnych pomieszczeniach; czujniki temperatury lub regulatory pokojowe, umożliwiające utrzymywanie różnej temperatury w pomieszczeniach, w zależności od potrzeb domowników; siłowniki termoelektryczne do sterowania zaworami termostatycznymi w rozdzielaczach, które otwierają lub zamykają dopływ wody do pętli grzewczych w zależności od sygnału przesyłanego przez sterowniki.
Większe oszczędności
Ogrzewanie podłogowe pozwala łatwo osiągnąć bardzo wysoki komfort cieplny przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Rozwiązanie to oferuje niższe koszty utrzymania domu oraz likwidację przyczyn wilgoci. Pamiętajmy, że błędy na etapie montażu albo nieprawidłowe wyregulowanie instalacji będzie skutkować jej wadliwym działaniem w czasie eksploatacji, co może prowadzić albo do niedogrzania, albo do przegrzewania pomieszczeń. Regulacja temperatury czynnika grzewczego, regulacja przepływów oraz odpowiednia edycja temperatury pomieszczeń są więc bardzo ważne.