Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które jest znane i wykorzystywane od wieków, jednak dopiero w ostatnimi laty odnotowano wyraźny wzrost zainteresowania właśnie tym systemem na niespotykaną wcześniej skalę. Wynika to z dużej wygody, komfortu oraz znacznych oszczędności, jakie oferuje ogrzewanie podłogowe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób inwestuje w ogrzewanie podłogowe. Żeby jednak osiągnąć jak najwięcej korzyści z montażu tego systemu, należy wiedzieć jak odpowiednio sterować podłogówką. Najskuteczniejsze i najwygodniejsze sterowanie umożliwia automatyka do zarządzania ogrzewaniem.
Popularność ogrzewania podłogowego rośnie z miesiąca na miesiąc. Jest to wynikiem wielu korzyści, jakie płyną z wykorzystania systemu w swoim domu. Należą do nich: komfort cieplny, czyli równomierne rozprowadzanie ciepła; oszczędność energii, czyli możliwość osiągnięcia pożądanego komfortu cieplnego w temperaturze już 19°C; łatwiejsza aranżacja wnętrz, oznaczająca brak grzejników, co daje większą swobodę podczas ustawiania mebli i innych dodatków w pomieszczeniach; wyższa wartość domu oraz łatwa obsługa, ponieważ dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest szybsze i wydajniejsze. Właśnie z tego powodu sterowniki stanowią idealne uzupełnienie ogrzewania podłogowego.
Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym
Systemy zarządzania ogrzewaniem podłogowym to kompletne zestawy, które przeznaczone są do pracy w instalacji ogrzewania podłogowego. Najistotniejsze jego elementy, które komunikują się ze sobą to sterownik zaworów termostatycznych zarządzający pracą urządzeń zamontowanych w konkretnych pomieszczeniach, czujniki temperatury oraz regulatory pokojowe. Oczywiście wszystkie można dobrać do zastosowanego zestawu i umieścić je w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach domu, co umożliwi różnicowanie temperatury dla zwiększenia komfortu i wydajności. Siłowniki termoelektryczne służą z kolei do sterowania zaworami termostatycznymi w rozdzielaczach. Ich praca polega zasadniczo na zamykaniu bądź otwieraniu dopływu wody do pętli grzewczych w zależności od sygnału przesyłanego przez sterowniki. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, które umożliwia edycję temperatury w dogodnym dla użytkownika momencie. Warto zaznaczyć, że system do zarządzania ogrzewaniem podłogowym będzie sam się uruchamiał, jak również sam wyłączał w zależności od potrzeb, dostosowując czas pracy do codziennych aktywności domownika.
Metody sterowania
W ofercie różnego rodzaju firm znajdziemy kilka odmiennych systemów do zarządzania ogrzewaniem podłogowym. Są to rozwiązania zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. W systemach bezprzewodowych dane między regulatorem a odbiornikiem przekazywane są drogą radiową, a same sterowniki można łatwo zamontować na szynie DIN albo bezpośrednio na ścianie. Możemy zastosować nowoczesne panele kontrolne lub sterować za pomocą aplikacji w sieci – każdy znajdzie rozwiązanie skrojone pod swoje potrzeby.