Systemy grzewcze w naszych domach wciąż jeszcze opierają się na najbardziej popularnym paliwie, czyli węglu. Jednak osoba, która nigdy nie miała do czynienia z ogrzewaniem domu węglem, wielu pojęć i nazw może po prostu nie rozumieć. Przygotowaliśmy, zatem krótki słownik kotłowni, w którym wyjaśnione zostały podstawowe definicje oraz terminy związane z ogrzewaniem budynku węglem.

Kocioł
Kocioł to jedno z podstawowych urządzeń grzewczych, którego zadaniem jest ogrzewanie wody. Bardzo często mylone jest z piecem, który ma ogrzewać powietrze. Kocioł ogrzewając wodę, umożliwia przenoszenie ciepła na większe odległości. Gdy zatem mówimy o kotłowni, mamy na myśli miejsce, w którym zlokalizowany jest kocioł, a nie piec.

Piec
Choć określenie „piec” bardzo często stosowane jest wymiennie ze słowem „kocioł”, jest pojęciem znacznie węższym. Piec to nic innego, jak urządzenie ogrzewające powietrze w pomieszczeniu, w którym jest umieszczone. Kiedyś bardzo popularne były piece kaflowe, które znajdowały się niemal w każdym domu.

Wymiennik ciepła
To urządzenie umożliwia przenoszenie ciepła między jego nośnikami. Działanie kotłów opiera się na wymiennikach powietrze-woda. Gorące spaliny oraz żar znajdujący się na ruszcie kotła przekazują ciepło wodzie, która krąży w instalacji grzewczej. W ten sposób możliwe jest ogrzanie całego budynku przy użyciu jednego kotła.

Wymiennik konwekcyjny
Jako wymiennik konwekcyjny określana jest ta część kotła, która czerpie ciepło wyłącznie z przepływających spalin. Istnieją dwa rodzaje wymienników konwekcyjnych. Wymienniki poziome montowane są nad rusztem, natomiast wymienniki pionowe z tyłu kotła.

Odgazowanie
Odgazowanie to początkowy etap procesu spalania węgla w trakcie, którego następuje odparowanie zawartych w nim lotnych węglowodorów, czyli smoły. Jeżeli warunki panujące w kotle są mało sprzyjające np. brak jest tlenu lub temperatura jest zbyt niska, pojawiają się kłopoty związane z zapłonem tych gazów. Efektem jest intensywne dymienie.

Zgazowanie
Zgazowanie to finalny etap spalania węgla. Polega on na spalaniu koksu, czyli części stałych węgla. Produktem ubocznym zgazowania jest powstający w kotle popiół.

Powietrze pierwotne
Bez niego niemożliwe byłoby spalanie w kotle. Jest to główna dawka powietrza, która trafia do kotła najczęściej przez klapkę w dolnych drzwiczkach kotła.

Powietrze wtórne
Powietrze, które trafia do kotła dodatkowo w miejsce występowania płomieni i pozwala na lepsze spalanie paliwa oraz ograniczenie dymienia. Trafia do kotła przez klapkę lub rozetę w drzwiach zasypowych.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031