Coraz bardziej doceniamy dobrą jakość powietrza. Niestety, stan powietrza, którym oddychamy przebywając poza domem, pozostawia wiele do życzenia. Zależy nam, zatem na tym, aby przynajmniej w domu móc odetchnąć pełną piersią, bez żadnych obaw. Aby poprawić swoją wygodę i komfort, a przy okazji zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i klimatyzacji, warto postawić na automatyczne, inteligentne systemy sterowania temperaturą i jakością powietrza. To jeden z kluczowych elementów automatyki budynkowej.

Regulacja temperatury
Optymalne, ręczne wyregulowanie temperatury w naszych domach może być bardzo trudnym zadaniem. Odpowiednie systemy zdecydowanie je ułatwiają. Temperatura jest ustawiana automatycznie w oparciu o wprowadzone parametry. Dla przykładu w nocy zalecane jest obniżenie temperatury, co zdecydowanie poprawia komfort naszego snu. Regulatory temperatury umożliwiają bieżącą optymalizację temperatury oraz wilgotności powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, a przy okazji redukują koszty utrzymania budynku. W każdym pomieszczeniu możemy zamontować oddzielny regulator i dopasować temperaturę do potrzeb. Dla przykładu wyższą temperaturę w zimie możemy ustawić w salonie, a niższą w sypialniach. Co istotne, sterowanie całym systemem odbywa się za pomocą jednego kontrolera. Tę funkcję może spełnić nasz smartfon lub tablet.

Inteligenty dom – idealne dopasowanie do potrzeb
Profesjonalne systemy zarządzania budynkiem wyposażone są w czujniki temperatury, wilgotności powietrza oraz detektory dwutlenku węgla. Odpowiednia temperatura to nie wszystko. Ogromne znaczenie odgrywa również wilgotność powietrza na poziomie około 50 % i poziom dwutlenku węgla poniżej 1000 ppm. Wysuszone powietrze może bardzo negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia, ale niewskazana jest także zbyt duża wilgotność powietrza. Dzięki odpowiednim czujnikom możemy szybko zareagować na takie sytuacje.

Inteligentny dom nie może być pozbawiony dostępu do świeżego powietrza. To ono w znacznej mierze decyduje o samopoczuciu domowników. To, dlatego staramy się regularnie wietrzyć pomieszczenia. Takie czynności możemy usprawnić. Inteligentne systemy same otworzą za nas okno. Co więcej, pobiorą informacje z najbliższej stacji pomiaru jakości powietrza i jeśli okaże się, że na zewnątrz panuje zbyt duże stężenie szkodliwych substancji w powietrzu, natychmiast je zamkną. Będziemy mogli również sami zaprogramować pewne sytuacje np. ustawić wietrzenie sypialni przed snem lub kuchni w godzinach gotowania posiłków.
 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031