System inteligentnych domów to rozwiązanie, które w prosty sposób pomaga zarządzać klimatem, zużyciem energii oraz urządzeniami audio-wideo. W różnym zakresie są one dziś stosowane praktycznie w każdym projekcie budowlanym. W tych najbardziej skomplikowanych realizacjach pojawia się jednak pytanie: czy poszczególne podsystemy zawsze są ze sobą właściwie zintegrowane? Otóż jedną z największych obaw dotyczących systemów inteligentnego domu, jest awaryjność tego typu rozwiązań. Wielu zainteresowanych obawia się, że w razie awarii nie będą mogli w ogóle korzystać z domu, bądź system wymknie się zupełnie spod kontroli. Czy obawy te są rzeczywiście uzasadnione?

Eksperci wskazują, że w ciągu kilku najbliższych lat każdy nowy dom będzie inteligentny, a stojące już budynki zostaną szybko usprawnione o nowe rozwiązania. Niestety znaczna część społeczeństwa ma poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa danych gromadzonych przez systemy inteligentnego domu. Chodzi o to, że urządzenia takie jak kamery monitoringu, czujniki ruchu i automatyczne zamki związane z bezpieczeństwem i mogą być zdalnie sterowane nie tylko przez użytkownika, ale też cyberprzestępcę. W sytuacji, gdy urządzenia takie są źle zabezpieczone, do domu może dostać się każdy. Na co jeszcze należy uważać?

Jakie są zagrożenia?
Na niebezpieczeństwa narażone są różnego rodzaju urządzenia podłączane do sieci, takie jak telewizory i konsole do gier wyposażone w kamery oraz mikrofony. Posiadają one funkcję rozpoznawania głosu i twarzy użytkowników, co można wykorzystać np. do kradzieży tożsamości. Komponenty te mogę również posłużyć do podglądania i podsłuchiwania konkretnych domowników. Należy jednak podkreślić, że paradoksalnie, użytkowników inteligentnych domów chroni brak standaryzacji. Otóż na rynku jest ogromna liczba różnego rodzaju systemów, co sprawia, że cyberprzestępca musi nauczyć się każdego łamanego przez siebie systemu, co nie jest łatwe.

Jak się ustrzec?
Najlepszą obroną przed ewentualnymi awariami jest tak naprawdę dobrze przemyślany projekt inteligentnej instalacji. Otóż dobór systemów do obsługi domu, jak inteligenty budynek, monitoring i inne zabezpieczenia, wewnętrzna kontrola klimatu, informatyka czy zarządzanie energią, jest skomplikowanym zadaniem. Na szczęście dobry integrator wie, jak właściwie zaprogramować i zainstalować poszczególne urządzenia, a także jest świadomy najbardziej newralgicznych punktów systemu. Dzięki temu jest on w stanie zaprojektować system w taki sposób, aby w jak największym stopniu zminimalizować prawdopodobieństwo awarii, a w razie jej pojawienia się tak, aby jak najszybciej pozbyć się przyczyny wystąpienia danego problemu. Taki dobrze zaprojektowany inteligentny dom nie musi powodować obaw u domowników, że awaria pozbawi ich podstawowych funkcji domu. Warto więc zainwestować w sprawdzone rozwiązania oraz w doświadczonych integratorów!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031