Właściciele domów coraz chętniej sięgają po nowoczesne systemy grzewcze, które są bardziej przyjazne dla środowiska i pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Niestety, ceny paliw ciągle rosną i stanowią ogromne obciążenie dla budżetów domowych. Dlatego każde rozwiązanie, które pozwala zredukować koszty jest postrzegane bardzo pozytywnie.

Sezon grzewczy – zabójczy dla budżetu domowego
Niestety, ogrzewanie domu staje się dzisiaj jednym z najwyższych kosztów jego utrzymania. Okazuje się, że właściciele budynków przeznaczają na ogrzewanie nawet 70-80 % wszystkich kosztów związanych z eksploatacją. Straty ciepła są znaczne, podwyżki cen paliw drastyczne, a przestarzałe systemy grzewcze pozostawiają wiele do życzenia i wcale nie pomagają w oszczędzaniu. Ze względu na klimat panujący w naszym kraju, sezon grzewczy wydłuża się do 7 miesięcy w ciągu roku. Właśnie, dlatego w nowoczesnych budynkach mieszkalnych stawia się na systemy grzewcze, umożliwiające redukcję wydatków na energię.

Paliwa kopalniane są nieopłacalne
Paliwa kopalniane są w naszym kraju wciąż bardzo popularne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie mamy do czynienia z nieograniczonymi zasobami. Ilość węgla nieustannie się kurczy. W dodatku jego wydobycie, transport oraz sam proces spalania ma bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Efekty palenia w kotłach grzewczych węglem możemy zauważyć w każdym większym mieście, a coraz częściej również na wsiach. Czarne dymy snujące się w powietrzu nie wróżą niczego dobrego. Uboczne produkty spalania węgla w postaci bardzo toksycznych substancji zatruwają nasze powietrze, a co za tym idzie, również nas samych. Inwestycja w nowoczesne systemy grzewcze staje się coraz bardziej opłacalna. Chodzi nie tylko o oszczędności, ale również o nasze zdrowie i życie.

Jak ogrzewane będą domy przyszłości?
Z pewnością coraz częściej wykorzystywane będą nowoczesne kotły grzewcze wyposażone w urządzenia sterujące, a głównym paliwem stanie się biomasa, gaz oraz olej. Sprawność grzewcza kotłów, ich bezobsługowość oraz ekologiczność będzie dla nas ważniejsza, niż pozorne oszczędności. Wzrośnie także popularność tzw. pomp ciepła, pobierających energię cieplną z powietrza, wody oraz gruntu. W domach przyszłości montowane będą także kolektory słoneczne, które już w tym momencie można zauważyć na dachach wielu budynków. Energia słoneczna jest całkowicie darmowa i doskonale sprawdza się, jako sposób podgrzewania ciepłej wody i wspomaganie systemu grzewczego. Z kolei rekuperatory, pozwolą na zmniejszenie strat cieplnych, związanych z wentylacją pomieszczeń.
 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031