Pompa ciepła jest urządzeniem, które zużywa niewielką ilość energii, aby przenieść ciepło z jednego miejsca do drugiego. Pompy ciepła są zwykle używane do pobierania ciepła z powietrza, wody lub ziemi w celu ogrzania budynków, ale można je również wykorzystać w odwrotnym celu – do chłodzenia pomieszczeń. Jedną z największych zalet pomp ciepła w porównaniu ze standardowym systemem ogrzewania i klimatyzacji jest to, że nie ma potrzeby instalowania osobnych systemów do ogrzewania i chłodzenia domu. Pompy ciepła działają również niezwykle wydajnie, ponieważ po prostu przenoszą ciepło, zamiast spalać paliwo, aby je wytworzyć. Dzięki temu są bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Sprawdzają się najlepiej w umiarkowanym klimacie, więc używanie pompy ciepła zamiast pieca i klimatyzatora, może pomóc Polakom zaoszczędzić trochę pieniędzy każdego miesiąca.

Jak to działa?
Istnieje wiele różnych rodzajów pomp ciepła, ale wszystkie działają na tej samej podstawowej zasadzie – wymianie ciepła. Ciepło naturalnie spływa w dół. Oznacza to, że ma tendencję do przemieszczania się z miejsca o wysokiej temperaturze do miejsca o niższej temperaturze. Pompa ciepła zużywa niewielką ilość energii, aby odwrócić ten proces, wyciągając ciepło z obszaru o stosunkowo niskiej temperaturze i pompując go do obszaru o wyższej temperaturze. Więc ciepło jest przekazywane ze „źródła ciepła”, takiego jak ziemia lub powietrze, do grzejników znajdujących się w budynku.

Każda pompa ciepła składa się z czterech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest parownik, którego zadaniem jest pobranie ciepła z jego naturalnego źródła. Kolejny element systemu to sprężarka, służąca do sprężania gazu. Wymiennikiem, który oddaje ciepło do wnętrza budynku jest skraplacz. Natomiast zawór rozprężny rozpręża gaz. W każdej pompie ciepła znajduje się czynnik chłodniczy, który w parowniku podlega odparowaniu, pobierając ciepło z tzw. dolnego źródła. Już, jako gaz trafia do sprężarki i pod wpływem sprężania wzrasta znacznie jego temperatura. Następnie gaz przechodzi przez skraplacz, gdzie następuje jego schłodzenie i skroplenie, a ciepło zostaje oddane do otoczenia. Ciecz przechodzi przez zawór rozprężny i trafia z powrotem do parownika. Cały proces jest następnie powtarzany od nowa.

Ze względu na wysoką energooszczędność pompy ciepła mogą znacznie obniżyć miesięczne rachunki za energię. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieca lub klimatyzatora, który może zaoszczędzić pieniądze tylko w ciągu sezonu użytkowania – energooszczędna pompa ciepła działa przez cały rok i przez cały czas pozwala nam na oszczędności.
 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031