Obecnie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w obiektach budowlanych stanowi poważne wyzwanie. W celu zagwarantowania jak najwyższej efektywności cieplnej rozwijane są nowatorskie rozwiązania oparte głównie o technologię, która wiąże się ze skojarzoną produkcją energii cieplnej i elektrycznej z wykorzystaniem źródła małej mocy oraz odnawialnych źródeł energii. Oto charakterystyka wybranych rozwiązań.

Właściwie zbudowane ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja wykorzystujące systemy odzyskiwania energii, umożliwiają zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz jakości powietrza w budynku. Wszystko odbywa się przy minimalnym wykorzystaniu energii. Rodzaj systemu będzie różnił się w zależności od zastosowania, należy jednak zaznaczyć, że najczęściej stosowanym jest system odzyskiwania energii z wentylacji.

Odzyskiwanie ciepła VRF
Systemy odzysku energii z funkcją VRF dedykowane są do odzysku ciepła. Chodzi o zmienny przepływ czynnika roboczego. Rozwiązanie to jest pomocne szczególnie w przypadku obsługi wielu pomieszczeń w budynku, z różnymi okresami ich użytkowania. W sytuacji, gdy dany lokal handlowy i mieszkalny będą obsługiwane tym samym systemem, możliwe jest, że lokal handlowy jest chłodzony w czasie, w którym lokal mieszkalny będzie wciąż ogrzewany. System z funkcją VRF będzie pozwalał na transfer ciepła pomiędzy dwoma takimi lokalami, przestrzeniami w budynku.

Wodne pompy ciepła
Działanie wodnych pomp ciepła jest podobne do funkcjonowania systemu VRF z tą różnicą, że wykorzystują one obieg wody oraz chłodnie kominowe i układy parowników, zarówno w przypadku oddawania ciepła jak również jego absorpcji. Różnica obciążeń cieplnych zezwala na uzyskanie w obiegu określonej temperatury. Celem tego rozwiązania jest redukcja ilości wykorzystanej energii do obsługi chłodni kominowych lub parowników.

Odzysk energii z wentylacji
To rozwiązanie polega na transportowaniu ciepła z ujścia wentylacji lub części wylotowej, do obiegu powietrza uzupełniającego. Projekty stosowane są głównie w budynkach pracujących 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, co sprawia, że są wydajniejsze, ponieważ nieustannie z budynku usuwane jest ciepłe powietrze z klimatyzacji i pobierane świeże powietrze z otoczenia. W czasie zimy, gdy temperatura powietrza jest niska, budynek domyślnie znajduje się w trybie grzania, a brak systemu odzyskiwania energii, oznacza jej wykorzystanie do podgrzania powietrza, które następnie może zostać usunięte do otoczenia. System przekazuje ciepło usuwane z budynku do strumienia świeżego powietrza doprowadzanego, co powoduje wzrost jego temperatury powietrza. Dzięki temu zmniejsza się ilość ciepła potrzebna do ogrzania świeżego powietrza do temperatury komfortu cieplnego. W czasie lata, strumień powietrza wydalany z budynku będzie posiadał mniejszą temperaturę niż powietrze wlatujące do budynku, a ta sama zasada wymiany ciepła zostanie użyta do zredukowania wartości temperatury powietrza doprowadzanego. Zmniejsza to ilość pracy, jaką musi wykonać centralna wentylacja przetwarzająca powietrze.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Partnerzy portalu
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031