Ogrzewanie domu to jeden z najważniejszych i jednocześnie największych wydatków, który należy uwzględnić w jesienno-zimowym budżecie domowym. Jeśli nie chcemy wydawać za dużo, dobrze wcześniej się przygotować. Podpowiadamy, jak zorganizować swój budżet rodzinny u progu kolejnego sezonu jesienno-zimowego. Oto kilka praktycznych wskazówek na temat planowania wydatków oraz proste sposoby na oszczędzanie energii cieplnej.

Z prowadzonych badań wynika, że o dziwo oszczędzanie ciepła nie należy do nawyków większości Polaków. Choć większość z nas deklaruje chęć płacenia niższych rachunków, nie za wiele w tym kierunku robimy. Co więcej, nasz kraj znalazł się w czołówce państw europejskich z najwyższym udziałem wydatków na nośniki energii. Otóż realne koszty ogrzewania zależą od wielu czynników: od systemu grzewczego, sposobu rozliczeń czy metrażu domu lub mieszkania. Najczęściej jest to koszt kilkuset złotych miesięcznie, co w skali całego sezonu jesienno-zimowego daje nawet kilka tysięcy złotych. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym wydatkom i zastanowić się jak oszczędzać ciepło, aby obniżyć swoje rachunki.

Planowanie budżetu
Na szczęście wydatki za ogrzewanie można skutecznie kontrolować i do pewnego stopnia przewidzieć. Najlepszym sposobem na to jest prowadzenie domowego budżetu domowego. Chodzi o prostą konfrontację ze stanem własnych finansów, co pozwoli uporządkować domowe rachunki i zapobiega niekontrolowanemu wyciekowi pieniędzy z portfela. Najważniejsze zalety prowadzenia budżetu domowego to zyskanie kontroli nad tym kiedy, ile i na co wydajemy, sprawne planowanie przyszłych wydatków, zmniejszenie obszaru niepewności i stresu oraz łatwiejsze wyrabianie nawyku oszczędzania. Wydatki należy przy tym zapisywać regularnie. W dłuższej perspektywie pozwoli to dokładnie określić, jaki budżet jest potrzebny, aby pokryć standardowe wydatki i jaki zapas pieniędzy pozostanie na nieprzewidziane okoliczności.

Kup opał przed sezonem
Pamiętajmy, że kupno węgla, drewna czy innego opału w sezonie to zły pomysł, przede wszystkim dlatego, że ceny są wówczas dość wysokie. Ponadto, paliwo kupowane w tym okresie ma często dużą wilgotność, co negatywnie wpływa na jego wydajność energetyczną oraz eksploatację kotła. Najlepiej kupować opał na kolejną zimę tuż po zakończeniu sezonu grzewczego, czyli w miesiącach wiosennych i letnich. W tym czasie dostawcy chcą zmniejszyć swoje zapasy, a popyt na opał jest niewielki, więc można uzyskać korzystniejszą cenę.

Przydatne nawyki
Ciepło można również oszczędzać, dzięki zmianie codziennych nawyków. Przede wszystkim należy unikać długotrwałego wietrzenia pomieszczeń. Wietrzmy krótko, intensywnie i przy zakręconym zaworze na grzejniku. Następnie, należy zadbać o to, aby grzejniki były odkurzone, czyste i niezastawione meblami. Za grzejnikami warto wstawić specjalne ekrany, które ograniczą straty ciepła uciekającego przez ściany. Przy pomocy regulatora pokojowego obniżajmy temperaturę w domu, gdy jesteśmy poza nim oraz w nocy. W słoneczne dni warto odsunąć firanki i zasłony z okien, aby umożliwić promieniom słonecznym dostęp do pomieszczeń. Na noc zasłaniajmy okna, aby ograniczyć straty ciepła.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031