Właściwe sterowniki do zarządzania ogrzewaniem są w stanie znacząco obniżyć koszty, jakie przeznaczamy na generowanie ciepła w gospodarstwie domowy. Należy jednak zaznaczyć, że rodzaj oraz rozmieszczenie takich sterowników najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu. W ten sposób już na początku eksploatacja systemu grzewczego będzie dużo tańsza, wygodniejsza, a jego praca efektywniejsza niż w przypadku bardziej typowych rozwiązaniach. Jak jednak dobrać urządzenie, które będzie dopasowane do naszych potrzeb?

Pamiętajmy, że dobierając sterowniki do naszego domu musimy mieć na uwadze system ogrzewania, do jakiego będą one przeznaczone. Otóż sterowniki do zarządzania ogrzewaniem to cała gama różnego rodzaju urządzeń, które są ściśle dopasowane do potrzeb różnych systemów grzewczych. Do wyboru mamy sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym, odnawialnymi źródłami energii oraz kominkami. W każdej z tych kategorii znajdziemy urządzenia tańsze i droższe, różniące się sposobem montażu, jak również funkcjonalnością.

Jakie mamy opcje?
Chcąc dobrać odpowiednie urządzenie dla siebie, warto zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi bądź skonsultować swój wybór z dostawcą urządzenia grzewczego. Obecnie dużą popularnością cieszy się łączenie systemu ogrzewania grzejnikowego z podłogowym. Idealnym rozwiązaniem w przypadku wyboru tej opcji jest montaż bezprzewodowego systemu do ogrzewania podłogowego z Internetem. Tym sposobem użytkownik zyskuje możliwość sterowania zarówno pracą montowanych na grzejnikach siłowników elektrycznych, jak również temperaturą w pomieszczeniach, w których działa ogrzewanie podłogowe. Jeśli chcemy sterować kotłem gazowym, który współpracuje z kominkiem albo piecem węglowym i pompą ciepła najlepiej, jeśli zainwestujemy w sterownik synchronizujący pracę tych różnych urządzeń. Takim rozwiązaniem są specjalne sterowniki do instalacji. Chodzi o urządzenia o prostej budowie i szerokim zakresie funkcjonalności, które umożliwiają kontrolę nad wieloma elementami jednocześnie. To zdecydowanie ułatwia regulację każdego z nich w jakiejkolwiek chwili, w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Należy też dodać, że system można w przyszłości łatwo rozbudowywać o kolejne moduły.

Wiele możliwości sterowania
Różne urządzenia oferują nam różne możliwości odnośnie miejsce sterowania nimi. W przypadku sterowników do zarządzania ogrzewaniem mówimy o trzech wariantach sterowania: z kotłowni, pokoju oraz zdalnie. W pierwszym przypadku korzystamy ze sterownika zainstalowanego przy urządzeniu grzewczym, z koli w drugim używamy regulatorów pokojowych lub termostatów grzejnikowych sterowanych za pomocą urządzenia nadrzędnego. Chcąc sterować ogrzewaniem zdalnie będziemy mogli zrobić to z poziomy aplikacji za pośrednictwem tabletu, smartfona czy laptopa.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partnerzy portalu
maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031